banner39

banner35

Meslek Lisesi Memleket Meselesi

Türkiye'nin sorunların başında, yeterli nitelik ve sayıda meslek elemanı bulunmaması geldiği belirtildi.

Arşiv 12.04.2010, 22:34 12.04.2010, 22:34
Meslek Lisesi Memleket Meselesi


Dünya Bülteni / Zehra Gülle

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Koç Topluluğu tarafından 2006 yılında Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle hayata geçirilen "Meslek Lisesi Memleket Meselesi" projesinde bugüne kadar yürütülen çalışmalar ve 2010 hedeflerinin paylaşıldığı toplantıya katıldı.

Burada konuşan Bakan Çubukçu, Türkiye'nin çalışma hayatında karşılaşılan sorunların başında, sektörün yeterli nitelik ve sayıda eğitimli, belgeli meslek elemanı bulunmamasının geldiğini söyledi.     

Bakan Çubukçu, "Katsayı meselesi ile meslek liselerindeki oranların artışı arasında son derece paralel bir ilişki var. 1998 yılında yükseköğrenime geçiş sisteminde mesleki ortaöğretim öğrencilerine uygulanan yüksek öğrenimdeki geçişi zorlaştıran düzenleme 1998 yılından itibaren son derece hızlı bir şekilde mesleki eğitim tercih eden öğrencilerin sayısında düşüşe yol açmıştı. Bu yıl aldığımız yüzde 45`lere yaklaşan oranın da yüzde 15,6`sını geçen yıl elde ettik. Yani geçen yıl mesleki eğitime, ortaöğretime başvuran öğrenci sayısı yüzde 15 arttı. Bunun nedeni Temmuz ayında alınan katsayının ortadan kaldırılmasıyla mesleki eğitim gören gençlerimizin yükseköğrenime geçişte önündeki engellerin kaldırılmasıyla çok doğrudan ilişkili."

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ise ulusal istihdam stratejisine paralel yürütülecek bir ulusal mesleki eğitim stratejisi için çağrıda bulunarak, meslek liselerinin ekonominin bel kemiğini oluşturan nitelikli eleman yetiştirme açısından son derece önemli eğitim kurumları olduğunu vurguladı.

Mustafa Koç, şunları kaydetti: "Meslek eğitimi konusu uzun yıllardır talihsiz bir şekilde popülist tartışmalara konu edilip maalesef sadece katsayı çerçevesinde gündeme getirilerek tartışılıyor. Oysaki mesleki eğitimin ülkemizin kalkınmasındaki önemini kavrayan, çocuklarımızın geleceğini önemseyen herkesin konunun özüne yönelip içerik ve iyileştirme çalışmaları konusunda ortak akıl ile emek harcaması gerekiyor. Burada esas olan mesleki eğitimin itibarının iade edilmesidir. Asıl mesele mesleki ve teknik eğitimin niteliğinin yükseltilmesi, öğrencilere sahip çıkılarak doğru staj programları sunulması, okul-sanayi iş birliğinin kurulmasını sağlayacak sistemlerin oluşturulmasıdır. Doğru bölgelerde doğru bölümlerin açılması o illerdeki sanayi ve ticaret kuruluşlarının ihtiyaç duydukları insan gücü için eğitim birimleri ile birebir koordineli çalışması ve tüm mezunların kayıtlı bir ekonomide istihdam edilebilmesi ortak hedefimiz olmalı. Bu çabalar sonucunda meslek lisesi öğrencileri aranan, yetkinlikleri gelişmiş, üretken insanlar olarak itibarlarını geri almış olacaklar. O zaman meslek okulları gerçek işlevlerini yerine getirebilecek ve böylece mesleki eğitim sürecinde katsayı tartışmaları anlamını yitirecek."

Proje kapsamında bugüne kadar 81 ilde 264 okulda 8 bin meslek lisesi öğrencisine eğitim bursu verilerek staj olanağı sağlanmış.2009`da bursiyerlerin yüzde 87`si yaz stajına ve yüzde 65`i beceri stajına yerleştirilerek tüm ülke çapında farklı sektörlerde, farklı şirketlerde uygulama imkânı bulmuş. Bursiyerlerin okuma alışkınlıklarını artırmak için 81 ildeki meslek lisesi koçlarına Milli Eğitim Bakanlığının temel eserlerinden seçilmiş kitap setleri gönderilmiş.

         


 

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?