banner39

Mesleki kurslara giden para 3.5 milyar TL

Türkiye'de son 1 yılda mesleki kurslara 3.5 milyar TL harcandığı bildirildi.

Arşiv 25.04.2010, 18:06 25.04.2010, 18:06
Mesleki kurslara giden para 3.5 milyar TL


Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni


İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nın(İSMMMO) araştırmasına göre Türkiye son 1 yılda mesleki kurslara 3.5 milyar TL harcarken, kurslara katılan 2 milyon kişiden sadece 22 bini 569'u iş garantisine kavuştu. Geçen yıl Türkiye İş Kurumu’na (İş-Kur) yeni meslek edinmek için başvuranların sayısı bir önceki yıla göre yüzde 500 artarak 181 bin 900’e çıkarken, söz konusu kurslara krizde işini kaybedenlerin yanı sıra, bugüne kadar çalışma hayatı içinde yer almayan kişilerin de ilgisinin arttığı gözlendi.

İŞ-KUR 500 MİLYON HARCADI

İş-Kur, 2009’da mesleki eğitim için bütçesinden 500 milyon TL’ye yakın kaynak ayırdı. Devletin meslek edindirmeye yönelik harcadığı 1 yıllık kaynak da 1 milyar 500 milyon TL’ye ulaştı. Kendi çabasıyla bütçesinden pay ayıranların meslek kurslarına harcadığı 1 yıllık rakam 2 milyar TL’yi buldu. 300’e yakın branşta eğitim veren kurumlarda en çok tercih edilen mesleki eğitim kursları ise bilgisayar ve bilgisayara bağlı meslekler olarak dikkat çekti. Kursiyerlerin yüzde 25’ini üniversite mezunları oluşturdu. Mesleki eğitim kursları, ekonomiye hareketlilik getirirken, işsiz eğitmenler için de istihdam olanağı yarattı.

MESLEK SAHİBİ OLDU AMA İŞ SAHİBİ OLAMADI

İSMMMO “İşsiz Kursta” araştırması, ekonomik krizde işini kaybedenlerin yeni meslek edinmek için kursların kapılarını aşındırdığını ortaya koydu. Bugüne kadar çalışma hayatı içinde yer almayan kişilerin de kurslara yoğun ilgi gösterdiğini saptadı. İSMMO’nun İş-Kur, halk eğitim merkezleri, belediyeler ve özel dershanelerin verilerinden yararlanılarak yaptığı “Türkiye Kursta” araştırmasına göre 2009 yılında meslek edindirme kurslarına giden kişi sayısında patlama yaşandı. Krizde işsiz kalan, kursa koştu. Sadece İş-Kur kurslarına 2009’da yeni meslek edinmek için başvuranların sayısı 2008’e göre yüzde 500 artarak 31 bin 927’den, 181 bin 900’e çıktı. İş-Kur’un verilerine göre 2004’te bu rakam bin 641 kişi düzeyinde seyrediyordu.

EN FAZLA TERCİH BİLGİSAYAR SEKTÖRÜ

en çok tercih edilen mesleki eğitim kursları ise bilgisayar ve bilgisayara bağlı meslekler olarak dikkat çekti. Kursların diğer gözde meslekleri arasında emlak danışmanlığı, emlak brokerliği, bankacılık, pazarlama, satış yönetimi, cilt bakımı, kuaförlük, aşçılık, cam mamul imalatçısı ve elektrik panosu montörü gibi meslekler yer aldı. Kursiyerlerin yüzde 25’ini üniversite mezunları oluşturdu. İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, verilere ilişkin değerlendirmesinde 2 yıllık sürede yeni bir meslek edinmek için kursların kapısını çalanların sayınının azımsanmayacak ölçüde arttığına dikkat çekti. Kişilerin yeni meslek kurslarına bu denli ilgi göstermesinin krizin boyutlarını da net olarak ortaya koyduğuna dikkat çeken Arıkan, bu tür kursların faydalı, ancak yeterli çözümler üretmediğini söyledi.

EĞİTİM OLSUN DİYE KURSA GİDİLMEMELİ

İşsizlik sigortası fonundan mesleki eğitime önemli bir kaynak ayrılmasının gerekli olduğunu belirten Arıkan, ancak sonuca bakıldığında hedefe ulaşılamadığının görüldüğünü kaydetti. İSMMMO Başkanı Arıkan şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu yolla sağlıklı eğitimler verilmeyebiliyor. Harcanan para işçinin parasıdır. Eğitime evet, ama işsizlik sigortasının içi boşaltılmasın. Kurs adı altında işsizlik sigortasından çıkan paralar belediyelerin farklı ihtiyaçlarını karşılamaya yarıyor. 2006 yılında işsizlik sigortası fon giderleri 1 milyar 115 milyon TL iken, bu rakam 2009 yılında 9 milyar 223 milyon TL’ye ulaşıyor. Sadece son bir yılda bu rakamın 500 milyon TL'sini bu tür kurslar için yapılan ödemeler oluşturuyor. Devletin desteklediği kurslarda kursiyerlerin aldıkları mesleki eğitimler kurs sürelerinin 3-4 ayla sınırlı olması nedeniyle hiçbir fayda sağlamayabiliyor. Yani yeni bir meslek edinmek için devletin düzenlediği kurslara başvuranlar daha çok hayal kırıklığı yaşıyor.

EN FAZLA İŞSİZ ÖĞRETMENLER SEVİNDİ

Mesleki yeterlilikle ilgili çalışmalarda, teşvik kalemi içinde yapılan harcamalarda işsizleri eğitmek için açılan kurs yerlerine ödenen kiralar, açılan kurslara ilişkin verilecek eğitim için gerekli olan araç gereç materyallerinin temini, söz konusu kurslarda eğitmenlik görevinde bulunanlara ödenen maaşlar ile belediye ve diğer aracılara yapılan ödemeler yer aldı. Mesleki eğitim için harcanan kalemler arasında usta öğreticilere ödenen maaş kaleminde özellikle ciddi artışlar yaşandı. Sadece İş-Kur bünyesinde açılan mesleki eğitim kurslarında yurt genelinde 5 bine yakın usta öğreticiye iş imkanı sağlandı. Bu rakam halk eğitim ve belediyelerin düzenlediği kurslarla 30 bini geçti. Usta öğreticilere ödenen aylık maaş yaklaşık bin 500 TL. Halkeğitim ve belediyelerde SGK primleri yaklaşık 300, İş-Kur bünyesindeki eğitmenlerin SGK primleri ise 750 TL civarında. Yurt genelinde en az 30 bin eğiticinin görev aldığını ve bu eğitmenlerin aylık gelirinin bin 500 TL olduğunu varsayıldığında 2009 yılında eğitmene ödenen toplam paranın 540 milyon TL’ye ulaştığı görülüyor. Buna birde ortalama 500 TL vergi ödemesi sonucu 180 milyon TL eklenince rakam 720 milyon TL’ye çıkıyor.


 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?