banner15

Mesud Barzani: Türkiye'nin yaklaşımından memmun

Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Türkiye ile bölge arasında psikolojik engelin ortadan kalktığını söyledi.

Mesud Barzani: Türkiye'nin yaklaşımından memmun


Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetiminin Başkanı Mesut Barzani, Türkiye ile ilişkilerin iyiye gittiğini belirterek son görüşmeden sonra iki taraf arasında esen soğuk rüzgârların ortadan kalktığını söyledi.

Mesut Barzani Erbil'in Selahattin kasabasında bulunan karargâhında, başkanı olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nin (IKDP) Dohuk merkez ve ilçe teşkilatlarının sorumlularını kabul etti.

Bölgede yayın yapan Kürdistan TV'nin haberine göe, görüşmede Dohuk teşkilatına Türkiye ile gerçekleşen resmi temas hakkında bilgi veren Barzani, Türkiye ile bölge arasında psikolojik engelin ortadan katlığını açıkladı.

Geçtiğimiz hafta Bağdat'ta Türk heyeti ile Kürt Bölgesi heyeti arasında gerçekleşen resmi görüşmeye değinen Barzani, toplantının yararlı geçtiğini kaydederek şunları söyledi, 'Ortada var olan psikolojik engel ortadan kalktı. Başka olumlu adımların da atılmasını bekliyoruz. Türkiye ile ilişkiler iyiye doğru gidiyor. Son görüşmeden sonra iki taraf arasında esen soğuk rüzgârlar ortadan kalktı. Toplantı yararlı geçti.'

Görüşmede Kürt heyetine başkanlık eden bölgesel yönetimin Başbakanı Neçirvan Barzani, duyduğu memnuniyeti 'on toplantıya bedeldi' sözleriyle değerlendirmişti.

Barzani ayrıca, Türkiye'nin geçtiğimiz Şubat ayında terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlediği sınır ötesi operasyona ilişkin olarak, operasyonun hoş olmayan bir gelişme olduğunun da altını çizdi. Mesut Barzani, sorunu savaşla değil ancak barış ve siyasi yollarla çözüme kavuşacağını ifade ederek, siyasi çözümünde tüm taraflara yardımcı olmaya hazır olduklarını söyledi.

Kerkük'ün statüsünün referandumla belirlenmesi konusuna da değinen Mesut Barzani, "Şu an için Birleşmiş Milletler (BM) konuya müdahil olmuştur. BM'nin konuya müdahil olması sürece meşruiyet kazandırmıştır. BM konuya ilişkin iki ayrı öneri üretmiştir. Ya nüfus sayımı yapıldıktan sonra referandum gerçekleşecek, ya da 2005 genel seçim sonuçları referandum sonucu olarak kabul edilecek" diye konuştu.

Kaynak: Zaman,

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2008, 15:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35