banner39

Mesut Parlak: Meclis'ten geçti, hayırlı olsun

Kendisine yönelik başörtüsü eleştirilerine cevap veren İstanbul Üniversitesi Rektörü Mesut Parlak, "Meclis'ten geçti, hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Arşiv 09.02.2008, 19:34 10.02.2008, 15:48
Mesut Parlak: Meclis'ten geçti, hayırlı olsun


Katıldığı bir televizyon yayınında, "Bu gerginlik bizi bile etkileyecek, belki hiç hakkımız olmadığı halde. Türbanlı bir öğrenciye cumhuriyet ilkelerinin kılık kıyafetlerine aykırı diye hak ettiği notu vermeyeceğiz, vermeyeceğim" dediği iddia edilen İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak, sözlerinin çarpıtıldığını açıkladı.

Memleketi Malatya'da kendisi ile ilgili tartışmalara ilişkin açıklamalarda bulunan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak, "Ben sayın Altaylı'nın haber programına gittim. Orada yaklaşık 12 dakikalık süreçte bir konuşma oldu. 12 dakikalık konuşmanın sadece 9 saniyelik bölümünde böyle iğne ile çekilmiş gibi bir şey aldılar. Bu konuşma aynen net. Bir kere şunu herkes bilsin; ben konuştuğumun sonuna kadar arkasındayım. Hiç kimseye de verecek hesabım yoktur. Demokratik hukuk devletinde eğer benim konuştuklarım da bir şey var ise hukuk benim için gereğini yapar. Oradaki konuşma şu, 'Eğer bu gerginliği daha ileri götürürseniz, üniversite hocaları ile öğrencileri arasında istenmeyen tatsızlıklar olur. Hatta bu not vermeye bile yansıyabilir' dedim. O sıra sayın Altaylı 'Sınav notundan da şey olur mu' gibi bir şey etti. Ben de, 'Olabilir' diye cevap verdim. Bizim kimsenin başına ne örteceği gibi bir işle ilgimiz yok" dedi.

PARLAMENTODAN GEÇTİ HAYIRLI UĞURLU OLSUN

Meslek hayatı boyunca başı örtülü hiç bir vatandaşa 'Neden başın örtülü?' diye sormadığını söyleyen Rektör Parlak, "Bu kadar yıl, helali hoş olsun, sağlık konusunda hizmet verdim. Hiçkimseye 'Senin başın kapalı, sen ne arıyorsun burada. Şu kıyafetle geldin' diye sormadım. Böyle bir şey olur mu? Onlar da bizim çocuklarımız. Parlamentodan da çıktı. Hayırlı uğurlu olsun. Peki bunun sonucunda ne olacak? Hiç kimse hukukun üstünde değil. Demokratik hukuk devleti neyi gerektiriyorsa, onu biz yaparız" şeklinde konuştu.

Hiç bir siyasi partinin yandaşı olmadığını ifade eden Rektör Parlak, "Ben hiç bir partinin yandaşı değilim. Şimdi tabii büyük bir kargaşa olacak. Karşı taraf, karşı grup ayrıldı, ayrıştırdılar. Buna gerek yoktu? Bu ülkede, bu coğrafyada dili, dini, etnik rengi ne olursa olsun, hepimizin bir aradaki bu zenginliğini koruyamadık biz" dedi.

Kendisine inanç konusunda yöneltilen suçlamalara karşılık olarak ise Rektör Parlak, "O 'inanan' diyenlerden daha inançlı bir adamım. Elimden geldiği kadar da inançlarımı yerine getiriyorum. Ama bu konuda, inanç konusunda yalnızca Allah'a hesap veririm" şeklinde konuştu. Yasaları çıkaran hükümetin asla kötü niyetli olmadığını ve asla bunu kabul etmeyeceğini ifade eden Parlak sözlerini şöyle sürdürdü:

"BU İŞ BALDIRI ÇIPLAKLARA KALMAYACAK"

"Benim dekan olduğum dönemde türban yasağı yoktu. Üniversitelerde de, fakültelerde de açıktı. Herkes geliyordu. Kimin gelip de başına yapıştık, açtık? Bakın bir şey söylüyorum, şu görevim bittikten sonra siyaset yapacağım. Bunu açık ve net söylüyorum. Şu anda bu kararı verdim. Nasıl siyaset yapacağım? Destek vereceğim. Bilgi ve birikimim ile yardımcı olacağım. Bu iş baldırı çıplaklara kalmayacak. 18 Ocak 2009 saat 17.00'ye kadar, Türkiye'nin en büyük, dünyanın sayılı üniversitelerinden birinin rektörüyüm."

"Orada siyaset yapmam. Öğretim üyeleri oturdukları koltukları ideolojileri için kullanamaz. Asla kullandırtmam. Buna da izin vermem. Baldırı çıplaklara, istismarcılara, hiç bir bilgi ve birikimi olmayan ne idüğü belirsiz insanların böyle çıkıp da ortalıkta cirit atmasına engel olmak için ben, bana benzer, benim gibi ama belli bir kültür ve belli bir birikimi olan insanların artık bu işlere teknokrat olarak, parlamentoya girerek, başka şekilde de hizmet vermemiz lazım. Aksi takdirde bu ülkede bir takım şeyleri toparlayamazsınız."

Kaynak: İHA

 

Yorumlar (3)
marmara 15 yıl önce
sayın parlak Türkiye'nin en büyük, dünyanın sayılı üniversitelerinden birinin rektörüyüm diyor ama kendileri say(gınlığı)ısız rektörler sıralamasına soksak sanırım ilk 5'e girer bu ilk 5'te bi
zim üniversitelerde malesef.kendilerine bilim adamı yakıştırmalarıyla kendilerince legal ortamlar meydana getirmeye çalışan ama kendi insanına illegal olan her türlü yolu mübah gören bir yaklaşımları var.
ahmet sertler 15 yıl önce
Sayin parlak lütfen özveriyi ve sag duyuyu elden birakmiyalim ..sayili bir üniversitede sayili bir mevkidesiniz .muhakkaki o mevkiyi hakkettiniz..ama ne olur her olay a belirli mesafede sag duyunuzla hareket edin..
emine uysal 15 yıl önce
sayın HOCAM;cumhuriyetin,laikliğin anlamını en iyi şekilde vurguluyorsunuz.yalnız şu aşamadan sonra amacımız bölücülüğün,ikililiğin oluşmasına engel olmaktır."hak ettiği notu vermemek"sözüne katılamıyorum.hukuktan bahsediyoruz çünkü.her ne kadr laiklik zedelense de eşitliktir bizim amacımız.adalettir...büyük bir kausa yol açmamak için,destek olmalıyız.yani siz büyüklerimiz öncü olmalısınız bu konuda.saygılarımla....
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?