banner39

Mesut Yılmaz'dan Çiller'e birleşme mesajı

Anayasa değişikliği aleyhinde propaganda yapmak için Rize'ye giden Yılmaz buradan Çiller'e "birleşelim" mesajı yolladı.

Arşiv 12.06.2010, 08:09 12.06.2010, 08:10
Mesut Yılmaz'dan Çiller'e birleşme mesajı

Eski Başbakan Demokrat Parti (DP) Rize Milletvekili Mesut Yılmaz, Rize'de yaptığı açıklamada Tansu Çiller ile DP çatısı altında bulunmaktan memnuniyet duyacağını açıkladı.

Yılmaz üç ay sonra gerçekleştirdiği Rize ziyaretinin ikinci gününde Rize Sahil Camisi'nde Cuma Namazını kılarak vatandaşlarla bir araya geldi. Hemşerileri ile sohbet eden Yılmaz daha sonra Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneği'ni ziyaret etti. Yılmaz burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yılmaz burada yaptığı açıklamalarda hükümetin dış politikalarını değerlendirerek ilk seçimde bir MHP-CHP koalisyonu olabileceğini belirtti.

Yılmaz yaptığı açıklamada, "Dış politikada yapılan iddiaları açılımların hepsi fiyasko olmuştur. Hiç birinden Türkiye'nin lehinde bir sonuç çıkmadı. Iran atom krizinin çözülmesinde de aylarca yaptığı çalışmalarda görüldüğü gibi hem yalız kaldı hem de netice alamadı. Dış politikada ki uygulamalardan fevkalade rahatsızım. Hükümeti'nde yeniden bir durum değerlendirmesi yapma zamanı geldiğini düşünüyorum."dedi. Avrupa dışındaki arayışların Türkiye için hata olacağını dile getirerek, "Türkiye'nin öncülüğünde Ortadoğu ve Arap ülkeleri ile bir ticaret ortaklığı düşünülüyor. Bunların hiç birisi Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkilerine alternatif olamaz ve olmamalıdır. Türkiye eğer daha gelişmiş, zengin, müreffeh ve demokratik bir ülke olmak istiyorsa batı ile ilişkilerini aksatmadan geliştirmelidir. Bunun dışındaki arayışlar, Türkiye'nin Cumhuriyetten beri izlediği dış politikasını ters yüz etmektir. Ben bu hükümetin yönetiminde böyle bir tehlikeyi uzun zamandır seziyordum."dedi.

Yılmaz, Türkiye, İsrail ve Filistin'de bulunan yönetimler ile Ortadoğu'da barışın sağlanamayacağını belirterek, "İran gibi İsrail devletinin ortadan kaldırılması gerektiğini açıklıkla söyleyen bir ülkenin atom silahına sahip olması Bölge barışı için de Türkiye içinde büyük bir tehdittir ve mutlaka önlenmesi gerekir. Aslında İsrail'in de atom gücüne sahip olması talihsiz bir gelişme olmuştur. Maalesef bugün ki İsrail Yönetimi'ne uzlaşılabilir, barışçı bir anlayıştan çok uzaktır. Şu anda hem Türkiye'de ki, hem İsrail'de ki ve hem de Filistin'de ki yönetimler Ortadoğu'nun geleceği için endişe duymamız için yeterlidir."dedi.

Yılmaz, AK Partinin tek başına iktidar olamayacağını vurgulayarak MHP ve CHP arasında bir koalisyon olabileceğini söyledi. Yılmaz, "Belki hala birinci parti olabilir, ama iktidar çoğunluğunu elde edemez. Dolayısıyla iktidarı kaybeder. Çünkü diğer partilere karşı izlediği uzlaşmaz görüntü, başka bir parti ile hükümet ortaklığı kurmasına engel. Kaldı ki diğer partilerin AK Parti'ye yönelttiği suçlamalar böyle bir işbirliğinin mümkün olmadığını gösteriyor. Böyle bir seçimde en muhtemel sonuç CHP-MHP ortaklığıdır. Dörtlü bir seçimde çok daha farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Ama ben AK Parti'nin hiçbir şekilde tek başına iktidarını görmüyorum. Türkiye bir iktidar değişikliğinin arifesindedir. Bunun da AK Parti'nin devlet imkanlarını seferber ederek değiştirebileceği bir sonuç olmadığını düşünüyorum'' diye konuştu."dedi.

Yılmaz ayrıca eski rakibi olan Tansu Çiller ile DP çatısı altında bir araya gelmekten memnuniyet duyacağını dile getirip, "Tansu Çiller ile direkt temasım yok. Ama söylediklerini basından takip ediyorum. Benim değerlendirmem geçmişteki gelişmeleri doğru yorumladığı, beklentilerinin geçmiştekinden çok farklı olduğu şeklinde. Türk siyasetine aşağı yukarı benzer açılardan bakıyoruz. Kendisi de DP'ye katılırsa memnun olurum. Bize bundan sonra düşen görev birinci planda değil, ikinci planda durup Türkiye'yi geleceğe taşıyacak olan yetenekli dinamik genç kadrolara destek olmak. Görebildiğim kadarıyla o da aynı açıdan bakıyor. Dolayısıyla geçmişte olmayan ortak paydaya sahip olduğumuzu düşünüyorum.'' Şeklinde konuştu.

Yılmaz ile birlikte Rize'ye gelen Abdurrahim Albayrak Yılmaz'ın gezimine renk kattı. Yılmaz'ın Rize'nin Muradiye Köyü'nde bulunan evinde ağırlayan Albayrak ilginç diyaloglar yaşadı. Albayrak esnaf gezisi sırasında Rize'de minibüs şoförlüğü yaparken arasında yolcu kapma tartışması yaşanan Hamdi Avcılar isimli eski bir şoför arkadaşı ile karşılaştı.

Mesut Yılmaz'ın Albayrak'a basın açıklaması yapması için yaptığı ısrar ise çevredekileri güldürdü.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (1)
Ne Güzel Degilmi ? 12 yıl önce
Israil / Türkiye Cumhuriyetine ne büyük faydalari oldugunu hic unutabilirmiyiz ! Türkiye´yi Kurda Kusa muhtac edip cekip gittiler, Neden ? Görevlerini yerine getirmisdiler, Uluslararasi Patronlari icin, onlarin Paralarini Kurtarmisdilar akillari ile.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?