banner39

Metal ile sanatın buluşması projesi

Zeytinburnu Teknik ve EML'nin hazırladığı PLM projesine AB'den onay çıktı.

Arşiv 15.06.2010, 20:35 15.06.2010, 20:35
Metal ile sanatın buluşması projesi


Zeytinburnu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin hazırlamış olduğu Zeytinburnu Belediyesi’nin sosyal ortak olarak destek verdiği “Avrupa'da ve Türkiye'de Ferforje ve Rölyef Sanatı” adlı İşgücü Piyasasındaki Kişilerin Hareketliliğine ait PLM projesine Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi’nden onay çıktı.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, Zeytinburnu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinin hazırlamış olduğu “Avrupa'da ve Türkiye'de Ferforje ve Rölyef Sanatı” adlı İşgücü Piyasasındaki Kişilerin Hareketliliğine ait PLM projesinin uygulanabilir olduğuna karar verdi.

Proje hakkında bilgi veren Zeytinburnu Belediyesi Yerel Kalkınma ve AB İlişkileri Koordinasyon Merkezi Proje Yöneticisi Sabriye Yazıcı, meslek liselerinde, metal teknolojisi alanlarında süsleme işlerinin önemli bir yer tuttuğunu ancak ortaya çıkan ürünlerin sanatsal bir değer taşımaktan oldukça uzak olduğunu söyledi.

Projenin de bu eksikliği gidermek amacıyla tasarlandığını kaydeden Yazıcı, “Projenin; Türk’lerde (Osmanlı ve Selçuklar’da) ve Avrupa’da (Barok, Rokoko, Gotik ve Rönesans) süslü metal işçiliği olmak üzere iki ayağı bulunmaktadır. Günümüzde bu tarihi eserlerin aydınlatması da ayrı önem taşımaktadır. Bir teknik liseden ya da meslek okulundan mezun olmuş ama işsiz olan veya kendini mesleğini geliştirmek isteyenlere yönelik hazırlanan bu proje kapsamında; Türkiye’de ve Avrupa’da tarihi metal süsleme alanında ve bu eserlerin aydınlatılması konularında bilgilerini arttırmak ve mesleki eğitimin ne kadar önemli olduğunu yerinde görerek kavramaları amaçlanmıştır” dedi.

Katılımcılar; Metal İşleri ve Elektrik-Elektronik Alan’larından mezun olmuş, bir işte çalışanlardan ve hâlihazırda iş bulamayanlar arasından seçileceğini ifade eden Yazıcı, “Proje katılımcıların 2010 yılının kültür başkenti seçilen İstanbul’da, Türkiye ve Avrupa’ya ait ortak izler taşıyan yeni bir süsleme sanatının kıvılcımını ateşleyecektir. Proje katılımcıları; meslek liseleri metal işleri teknolojisi veya elektrik-elektronik alanlarından yeni mezun olmuş, bir işte çalışan, mesleki bilgisini proje kapsamında arttırmak isteyen ya da hâlihazırda işte istihdam edilmemiş 15 genç katılımcıdan oluşacaktır. Katılımcı adayları, diploma, özgeçmiş ve referans mektuplarını ekledikleri bir dilekçe ile Zeytinburnu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi okul müdürlüğüne başvurularını yapacaklardır” şeklinde konuştu.

Projede bayan katılımcıların olmasına da özen gösterileceğini belirten Yazıcı, şunları söyledi; “Bu konuda gelecek taleplere öncelik verilecektir. Katılımcı seçim komisyon üyeleri, katılımcı adaylarını lise diploma notu, referans mektupları, sahip oldukları diğer sertifikaların bulunup bulunmama durumuna göre sıralamaya sokacak ve adayları mülakata çağıracaklardır. Mülakatta yukarıda sıralanan kriterler doğrultusunda, projeye katılma nedenleri sorulacaktır. Proje beklentilerini tatmin edici bir şekilde anlatabilen adaylardan 15 asil, 5 de yedek katılımcı tespit edileceklerdir. Katılımcılar, Zeytinburnu Belediyesi Yerel Kalkınma ve AB İlişkileri Koordinasyon Merkezi seminer salonunda yapılacak toplantılarda, proje ile ilgili kültürel hazırlık faaliyetlerine katılacaklardır. Pedagojik faaliyetler ise Zeytinburnu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi bünyesinde yapılacaktır. Akabinde, katılımcılar önce dil seviye tespit sınavına tabi tutulacaklar, seviyelerine göre dört ila sekiz hafta arasında günlük yaşama dil eğitimi ve mesleki yabancı dil kursu alacaklardır”
 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?