banner15

Meteoroloji: Bugün dışarı çıkmayın

Hava basıncının yükselmesi sebebiyle oluşan kirlilik had safhaya ulaştı. Uzmanların, 'smog' dediği tehlike, bugün İstanbul'da en yüksek seviyeye çıkacak.

Meteoroloji: Bugün dışarı çıkmayın

1952 yılında Londra'da 5.500 kişinin söz konusu kirlilik sebebiyle hayatını kaybettiğine dikkat çeken uzmanlar, yetkilileri tedbir almaya, vatandaşları da dikkatli olmaya çağırıyor. 'Smog' kirliliğinin oluşumu ise şöyle özetleniyor: Yerin üzerindeki soğuk ve ağır hava, yukarıdaki hafif ve sıcak hava tabakası nedeniyle yükselemiyor. Rüzgâr olmadığı için soğuk hava tabakasındaki zararlı maddelerin dozu da artıyor. Bu durumun uzun sürmesi halinde egzoz gazları, kalorifer ve fabrika bacalarından çıkan zararlı maddeler zemine yakın hava tabakalarında birikiyor. Bunlar kalp, damar ve solunum hastalıklarında öldürücü etki yapabiliyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, havanın sıcaklığına aldanan halkın dışarıya çıkarak kendini zehirlediğini belirtirken, sıcağa rağmen ısrarla kaloriferlerin yakılarak havaya ekstra gaz çıkartıldığını, aynı şekilde egzoz gazlarının da olumsuz etki yaptığını vurguluyor. Kadıoğlu, "Gerekmedikçe dışarı çıkmayın. Toplu taşıma araçlarını kullanın." uyarısında bulunuyor. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu da, 'smog' sebebiyle solunum zorluğu, baş ağrıları ve bulantı görülebileceğine işaret ediyor ve ekliyor: "Kronik rahatsızlığı olan kişiler ile çocuklar asla dışarı çıkmamalı."

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Bölümü ve Afet Yönetim Merkezi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, 'smog' kirliliğinin ölümcül zehirlenmelere yol açtığına dikkat çekti. Kadıoğlu, kirliliğin oluşumunu şöyle anlattı: "Smog, yani sis dumanı, yerin üzerindeki soğuk ve ağır hava, yukarıda bulunan hafif ve sıcak hava tabakası nedeniyle yükselemeyince oluşur. Kış aylarında meydana gelen bu durum oluştuğunda üst ve alt hava tabakaları arasında sirkülasyon olmaz. Böylece soğuk hava tabakasındaki zararlı maddelerin dozu artar." Bu maddelerin insan sağlığına zararlı olduğunu kaydeden Kadıoğlu, "Havadaki bu durum uzun sürerse; egzoz gazları, kalorifer ve fabrika bacalarından çıkan sağlığa zararlı maddeler zemine yakın hava tabakalarında birikir. Bu maddeler özellikle kalp, damar ve solunum yolları hastalarında öldürücü etki yapabilir." uyarısında bulundu. Kadıoğlu, insanların gerekmedikçe dışarı çıkmamaları ve toplu taşıma araçlarını kullanmaları uyarısında bulunuyor.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, kirli havanın dağılmaması sonucu ciddi problemler yaşanabileceğine dikkat çekti. Tutluoğlu, "Hava güneşli olduğunda insanlar kirliliği fark edemiyor ya da önemsemiyor. Halbuki bu havalar özellikle kronik rahatsızlığı olan hastaların ve küçük çocukların çok dikkatli davranması gerektiği zamanlardır." ifadelerini kullanıyor.

Akciğer rahatsızlığı olan kişiler ile kalp ve tansiyon hastalarının titiz davranması gerektiğini belirten Tutluoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Üst solunum yollarında tüye benzer oluşumlar vardır. Bu oluşumlar solunum yollarından giren hava içindeki mikropları tutarak içeri alınmasını engeller. Hava kirliliğinin yoğun olduğu zamanlarda bunlar olumsuz olarak etkilenir. Özellikle sigara içenlerde görülen kronik akciğer hastaları bu havalarda büyük sıkıntı yaşıyor." Hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde dışarıda spor yapılmaması gerektiğine işaret eden Tutluoğlu, "Dışarıya çıkanlar kadar içeridekiler de çok dikkatli davranmalı, pencereler açılmamalı." dedi.

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Dr. Mustafa Yıldırım da smog'un yoğun olarak hissedildiği sabah ve akşam saatlerinde dışarı çıkılmamasını tavsiye etti. Yıldırım, "Yeryüzü sıcaklığının havanın ısısıyla eşitlendiği öğlen saatlerinde kişiler dışarıya çıkmalı." diye konuştu. Hava kirliliğinin bugün artış göstereceğine dikkat çeken Meteoroloji Bölge Müdürü, bu sorunun trafikte de ciddi sıkıntılara yol açabileceğini vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü, tedbirler öneriyor

Havadaki zararlı maddeler Dünya Sağlık Örgütü'nün 'kabul edilebilir' değerlerini aşarsa, 'smog alarmı' adı altında bir dizi önlemler alınır. Smog alarmı verilirken; araçların kullanılmaması, yakıtların kontrolü ya da yakılmaması, fabrikaların bacalarındaki filtrelerin kontrolü, daha ciddi durumlarda fabrikaların çalıştırılmaması gibi önlemler gündeme gelebiliyor.

SMOG, hayatı etkiliyor

Almanya Ruhr Bölgesi'nde 17 Ocak 1985'te okullar ve resmi kurumlar 3 gün boyunca tatil edildi.

İran'ın başkenti Tahran'da 6 Aralık 2005'te 1600 kişi hastanelere kaldırıldı. 2 gün boyunca şehirdeki tüm okul ve resmi kurumlar kapatıldı.

Londra'da 1952 yılında 5500 kişi hayatını kaybetti.

Meteoroloji uyardı: Bugün dışarı çıkmayın İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Dr. Mustafa Yıldırım, bugün İstanbul'da hava kirliliğinin büyük artış göstereceğini bildirdi. Sabah ve akşam saatlerinde sis yoğunluğunun daha da artacağına dikkat çeken Yıldırım, İstanbulluları mümkün olduğunca dışarıya çıkmamaları konusunda uyardı. Trafikte de ciddi sıkıntıların yaşanacağına işaret eden Yıldırım, halka 'Özel araçla trafiğe çıkmayın.' çağrısında bulundu.

 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35