Meteoroloji sağanak yağış için uyardı

Meteorolojinin bildirdiğine göre Türkiye'nin büyük bölümü yağışlı geçecek.

Arşiv 14.03.2010, 10:08 14.03.2010, 10:08
Meteoroloji sağanak yağış için uyardı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Genellikle yağmur ve sağanak, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile Eskişehir ve Kütahya'nın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların, akşam saatlerinden itibaren Samsun, Amasya, Tokat, Çorum, Kırıkkale, Yozgat ile gece saatlerinde Tokat, Ordu, Giresin ve Trabzon çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. 
 
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan değerlendirmelere göre, Sıcaklıklar, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güney ve doğusu, Marmara ve Batı Karadeniz'de 2 ila 4 derece azalacak, güney bölgeler ile Doğu Karadeniz'de 3 ila 5 derece artacak.

Rüzgar, Kuzey, iç ve batı kesimlerde kuzey ve kuzeybatı (Karayel), doğu bölgelerde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden orta kuvvette, sabah saatlerinde Doğu Anadolu'da öğle saatlerinde ise Doğu Anadolu ile İç Anadolu'nun kuzeydoğusunda kuvvetli olarak (30-40 km/s) esecek.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ: Yağışların akşam saatlerinden itibaren Samsun, Amasya, Tokat, Çorum, Kırıkkale, Yozgat, gece saatlerinde Tokat, Ordu, Giresin ve Trabzon çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Sel, Su Baskını, Taşkın ve Heyelan) tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR: Rüzgarın; Doğu Anadolu ile İç Anadolu'nun kuzeydoğusunda kuvvetli olarak (30-40 km/s) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (doğalgaz ve soba kaynaklı zehirlenmeler vb.) tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

TOZ TAŞINIMI: Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun güneyi ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde toz taşınımı beklendiğinden, oluşabilecek olumsuzluklara karşı (görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme, çamur şeklinde yağış vb.) tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

KAR ERİMELERİ VE ÇIĞ: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunun yüksek ve eğimli yerlerinde kar erimeleri ve çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERDE HAVA

MARMARA:Parçalı çok bulutlu, Bilecik ve Balıkesir çevreleri aralıklı, Sakarya ve Bursa çevreleri sabah saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

EGE:Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, sabah saatlerinde Kütahya'nın yüksek kesimleri karla karışık yağmurlu geçecek.

AKDENİZ:Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde itibaren Osmaniye ve Hatay çevreleri, öğle saatlerinden sonra Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Isparta, Burdur ve Antalya çevreleri, zamanla bölge geneli yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Bölgenin doğusunda toz taşınımı beklenmektedir.

İÇ ANADOLU:Parçalı ve çok bulutlu, kuzeyi ile zamanla bölge geneli yağmur ve sağanak yağışlı, akşam ve gece saatlerinde Eskişehir çevreleri ile Ankara'nın kuzey ilçelerinin yüksekleri karla karışık yağmurlu geçecek. Yağışların akşam saatlerinde Kırıkkale ve Yozgat çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar bölgenin kuzeydoğusunda öğle saatlerinde yer yer kuvvetli olarak (30-40 km/s) esecek. Bölgenin doğusunda toz taşınımı beklenmektedir.

BATI KARADENİZ:Çok bulutlu, iç kesimleri ile Sinop çevreleri aralıklı, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevreleri sabah saatlerinde yağışlı geçecek. Yağışlar, yağmur ve sağanak, Bolu ve Kastamonu'nun yükseklerinde karla karışık yağmur şeklinde olacak.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ:Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların akşam saatlerinde Samsun, Amasya, Tokat ve Ordu, gece saatlerinde Tokat, Ordu, Giresun ve Trabzon çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in yüksek ve eğimli yerlerinde kar erimeleri ve çığ tehlikesine karşı dikkatli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU:Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar bölge genelinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-40 km/s) esecek. Bölgenin doğusunun yüksek ve eğimli yerlerinde kar erimeleri ve çığ tehlikesine karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Bölgenin güney kesimlerinde toz taşınımı beklenmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU:Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Bölge genelinde toz taşınımı beklenmektedir.

 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?