Meteoroloji uyardı: Su baskını ve sellere dikkat!

Türkiye'nin öğle saatlerinden itibaren batı bölgelerinden başlayarak yağışlı havanın etkisine gireceği öğrenildi.

Meteoroloji uyardı: Su baskını ve sellere dikkat!

Meteoroloji, Türkiye'nin öğle saatlerinde Batı bölgelerinden başlayarak yağışlı havanın etkisine gireceğini bildirdi. Cumartesi günü, Marmara, Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz ile Antalya, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Erzincan, Tunceli ve Bingöl çevreleri sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı olarak geçecek.

Pazar günü, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Adana, Osmaniye ve K.Maraş çevrelerinde sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışlar; Marmara'nın doğusu (Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova, Bilecik, Balıkesir), Batı Karadeniz (Zonguldak, Bartın, Karabük, Bolu, Düzce, Kastamonu), Çankırı, Çorum ile Ankara'nın kuzey ilçelerinde (Nallıhan, Beypazarı, Ayaş, Güdül, Çamlıdere, Kızılcahamam, Kazan, Çubuk, Akyurt) kuvvetli olacak.

Pazartesi günü, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısında sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışlar; Marmara'nın doğusu (Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova, Bilecik), Batı Karadeniz (Zonguldak, Bartın, Karabük, Bolu, Düzce) çevrelerinde kuvvetli olacak. Hava sıcaklığı; Pazar günü, Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun kuzey kesimlerinde 5 ila 7 derece olmak üzere, ülkemizin kuzey ve batı kesimlerinde azalacak. Kuvvetli yağış ve hava sıcaklığındaki azalmanın oluşturabileceği olumsuz şartlara (Sel, Ani su baskını, Yıldırım düşmesi, yağış anında kuvvetli rüzgar, v.b.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor. Bölgelere göre hava durumu ise şöyle tahmin ediliyor;

MARMARA: Parçalı zamanla çok bulutlu, sabah Çanakkale ve Edirne, öğleden sonra güney ve batısı, akşam saatlerinden itibaren bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

EGE: Parçalı zamanla çok bulutlu, sabah Kıyı Ege (İzmir, Manisa, Aydın, Muğla) ile öğleden sonra bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

AKDENİZ: Batısı ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Isparta, Burdur ile Antalya'nın batı ilçeleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı zamanla çok bulutlu, Çankırı, akşam Eskişehir, geceden itibaren Ankara, Eskişehir, Kırıkkale, Çankırı, Konya ve Kırşehir çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı zamanla çok bulutlu, Kastamonu ve Karabük ile gece saatlerinden itibaren bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Doğusu ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, Çorum ve Amasya ile öğle saatlerinden sonra Gümüşhane ve Bayburt çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Erzincan ve Tunceli çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı bulutlu geçecek.

Kaynak: Cihan

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2010, 14:50
banner53
YORUM EKLE

banner39