Meteorolojiden 8 il için sel uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Yurdun büyük bölümünde yağış ve sel baskınlarına karşı uyardı.

Meteorolojiden 8 il için sel uyarısı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
 
Devlet Meteoroloji İlşeri Genel Müdürlüğü, 8 il için sel uyarısında bulundu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkenin büyük bir bölümünde aralıklarla sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde yağışların görüleceği tahmin ediliyor.

Yağışların, öğle saatlerinden itibaren Batı ve Orta Karadeniz, Kıyı ve Güney Ege (İzmir, Aydın, Muğla, Denizli), Giresun, Isparta ve Burdur ile Antalya'nın batı ilçelerinde (Finike, Kaş, Kalkan, Kale, Kumluca, Kemer, Korkuteli) kuvvetli olması bekleniyor.

Kuvvetli yağış nedeni ile yaşanabilecek olumsuzluklara (sel, su baskını, taşkın, yıldırım düşmesi v.b.) karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları gerekiyor. Hava sıcaklığı, iç ve batı kesimlerde 2 ila 4 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgar, genellikle güney ve güneybatı, Marmara'da kuzey ve doğu yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, güneydoğu kesimler ile yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetli (30-50 km/s) olarak esecek. Bölgelere göre hava durumu ise şöyle tahmin ediliyor;

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Öğle saatlerinden itibaren İzmir, Aydın, Muğla, Denizli çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, batısı (Antalya, Burdur, Isparta) ile zamanla bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden itibaren ısparta ve Burdur ile Antalya'nın batı ilçelerinde (Finike, Kaş, Kalkan, Kale, Kumluca, Kemer, Korkuteli, Elmalı) kuvvetli olması bekleniyor.Rüzgar: öğle saatlerinde doğusunda güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetlice esecek

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.Rüzgar öğle saatlerinden itibaren güneydoğu kesimlerinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetlice esecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden itibaren kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden itibaren Samsun, Ordu, Amasya, Tokat, Giresun ve Çorum çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar öğle saatlerinden itibaren güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu, zamanla doğusu çok bulutlu, gece saatlerinde Diyarbakır, Batman, Mardin ve Siirt çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar öğle saatlerinden itibaren güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetlice (30-50 km/s) esecek.22 May, Cumartesi 23 May, Pazar
24 May, Pazartesi 25 May, Salı
26 May, Çarşamba

 
 

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2010, 09:29
banner53
YORUM EKLE

banner39