Metin Kaplan bir kez daha hakim karşısında

Verilen müebbet hapsin Yargıtay'da bozulması sonrası Metin Kaplan yeniden yargılanıyor

Metin Kaplan bir kez daha hakim karşısında

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Anayasal düzeni değiştirmek suçundan müebbet hapse mahkum edildikten sonra hakkındaki bu karar Yargıtay'dan dönen Metin Kaplan'ın yargılanmasına yeniden başlandı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 15 Ekim 2008'de Metih Kaplan'ı "Anayasal düzenin tamamını ya da bir kısmını silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek" suçundan müebbet hapisle cezalandırılmıştı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını, Kaplan'ın eylemlerinin 5237 sayılı yeni TCK'nın 314/1. maddesinde düzenlenen 'silahlı örgüt kurmak veya yönetmek' suçundan cezalandırılması gerektiğini belirterek bozmuştu.

Kaplan, ikinci bozma kararının ardından ilk kez hakim karşısına çıktı. Kaplan ve avukatlarına Yargıtay kararına karşı diyecekleri soruldu. Kaplan ve avukatları Yargıtay 9. Dairesi'nin kararına uyulmasını istedi. AA muhabirinin haberine göre, mahkeme de bozma kararına oy birliği ile uyulmasına karar verdi. Ardından esas hakkındaki görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Mustafa Çavuşoğlu, Metin Kaplan'ın Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin kararı doğrultusunda 'terör örgütü kurmak ve yönetmek' suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Mütalaaya karşı diyecekleri sorulan Kaplan'ın avukatı Mustafa Halit Çelik, suçun vasfının değiştiğini söyledi. Kaplan'ın tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak tahliye edilmesini isteyen Avukat Çelik, "Müvekkilim ağır hastalık geçirmiştir. Kanserden ameliyat olmuştur" dedi. Avukat İsmet Koç da müvekkili hakkında istenen ceza miktarının ortada olduğunu ifade ederek, Kaplan'ın tahliyesini istedi.

"TAHFİF"

Duruşmada söz verilen Kaplan, sözlerine 'tuvaletlere yine sabun konmamış' diyerek başladı. Kaplan'ın bu ifadeleri gülüşmelere neden oldu. Mahkeme başkanı Erkan Canak, bu konunun savcılığın yetkisinde olduğunu söyledi. Avukatlarının söylediklerine katıldığını ifade eden Kaplan, savunmasını hazırlaması için süre istedi. Kaplan ayrıca, Yargıtay'ın bozma kararında yer alan 'takdiren teşdiden' (Şiddetini artırma, sağlamlaştırma) cümlesini kabul etmediğini söyledi. Bunun yerine 'tahfif' (Hafifletme) ifadesinin yazılması gerektiğini belirten Kaplan, tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak, "Tahliyeme karar verilmesini hatta beraatimi istiyorum." dedi.

Kaplan'ın bu ifadelerinin tutanağa geçirildiği sırada mahkeme katibinin 'tahfif' kelimesini anlayamaması üzerine Mahkeme Başkanı tekrarlayarak yazdırdı. Bu durum duruşmada başkan ile Kaplan arasında esprili bir diyaloga neden oldu. Başkan Canak, "Bu ifadeleri ben anlıyorum ama bunlar genç bilmiyorlar." dedi.

Kaplan, "Şimdi bir şey diyeceğim yine suç olacak. Harf inkılabı yapıldı nesil bu hale geldi" diye konuştu. Kaplan'ın bu ifadeleri üzerine başkan Canak, "Fazla açılma" şeklinde esprili bir karşılık verdi. Metin Kaplan'ın kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların devam etmesi, delilleri karartma ihtimalinin bulunması nedenleriyle tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme duruşmayı erteledi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 18:31
banner53
YORUM EKLE

banner39