banner39

Metropol infazları geri mi dönüyor?

Emekli Albay Aytekin İçmez'in, 28 yıllık takip sonucu öldürülmesi, 'Metropol cinayetlerini' gündeme getirdi.

Arşiv 01.10.2009, 02:26 01.10.2009, 02:26
Metropol infazları geri mi dönüyor?

Bursa'da yaşayan emekli Albay Aytekin İçmez'in, tam 28 yıllık bir takip sonucu adresi belirlenerek öldürülmesi, yeniden ''Metropol cinayetlerini'' gündeme getirdi. Bugüne kadar Dev-Sol, TİKKO, DHKP-C ve MLSPB gibi örgütler tarafından siyasetçi- polis-asker ve savcılara yönelik intikam amaçlı infazlara eklenen Bursa olayı, ''Darbe yiyerek dağılan örgütlerin dirilme çabaları'' olarak değerlendirildi.

Tam 28 yıl önce 1981 yılında Tunceli'de meydana gelen bir olay nedeniyle örgüt tarafından öldürülen 64 yaşındaki Albay Aytekin İçmez, Bursa'daki evinde boğazından tek kurşunla vuruldu. Cinayeti ''Maoist Komünist Parti- Halk Kurtuluş Ordusu (MKP- HKO) üstlenirken, bu örgütün İbrahim Kaypakkaya tarafından yıllar önce kurulan TİKKO'nun devamı olduğu belirtildi. Örgüt, Emekli Albay İçmez'i, 1981 yılında Tunceli`de yüzbaşı rütbesiyle görev yaparken örgüt üyesi Behzat Firik'i yakarak öldürmekle suçladı. 28 yıl sonra da izini bularak öldürdü.

ÇAKMAKÇI İLE BAŞLADI
12 Eylül öncesinin en önemli ''İntikam cinayeti'' Emekli Deniz Binbaşı Cihangir Erdeniz'in öldürülmesi olmuştu. Bir Yarbay'ın evini basarak kızı Sibel Erkan'ı rehin alan Mahir Çayan ve arkadaşlarına yönelik operasyonda, keskin nişancı Erdeniz, Hüseyin Cevahir'i öldürmüş ve 1971'deki bu olaydan 7 yıl sonra intikam amaçlı olarak örgüt tarafından vurulmuştu.

1989 yılında ise 1 Mayıs olaylarında silahla göstericilere ateş açan trafik polisi Kazım Çakmakçı cinayeti, örgütlerin yeni bir intikam eylemi oldu. Ardından MİT Müsteşar yardımcısı Hiram Abbas, Korgeneraller İsmail Selen ve Hulusi Sayın, Tuğgeneral Temel Cingöz, Oramiral Kemal Kayacan, Cumhuriyet Savcısı Yaşar Ünaydın, MİT eski müsteşarı Adnan Ersöz, Adalet eski Bakanı Mehmet Topaç gibi önemli görevde bulunan isimler örgütlerin metropol timlerince yıllarca izleri sürülerek öldürüldü.

Kaynak: Gazeteport

 

banner53
Yorumlar (1)
memocan 12 yıl önce
adalet yerini bulmustur yadirgamamak lazim.yapanin yaninda kar kalmamistir guclu ve yenilmez sadece allahtir gerisi yalandir.darisi diger zalimlerin basina.insallah butun kotulerin sonu oyle olur
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?