Meyveli Türk cipsi dünya piyasalarında

Kızgın yağda kızartılan ve sağlıksız olan patates cipsine alternatif olarak yapılan meyveli Türk cipsine talep yağıyor.

Meyveli Türk cipsi dünya piyasalarında

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere başta olmak üzere bir çok ülkenin okullarda yasakladığı cipse en büyük rakip Türkiye'den. Jeotermal enerjiyle kurutulan meyveler "Türk cipsi" olarak dünya piyasasına girmeye başladı.Fikrin mimarı Nusret Yurter, bu buluşuyla TOBB'un 1 milyon TL ödüllü "Bir Fikrim Var" yarışmasında finale kaldı. İşin başında ise eşi Erinç Yurter var. Yurter, "Ürünlerimizde aflatoksin,koruyucu madde,ilave şeker ,zararlı güneş ışınları yok. Lezzet ve sağlık var" diyor.
ABD'lilerin büyük ilgi gösterdiği "Türk Cipsi" estetik kutulurıyla Türkiye'nin çeşitli alışveriş merkezleri ve okullarında satılıyor. Kızılcahamam'da üretilen kurutulmuş meyvelerden Karpuz,Elma, armut,çilek,ananas,kivi,portakal,domates en fazla ilgi gören ürünler.
Nusret Yurter, Türkiye'de jeotermal enerjinin bol olmasından yola çıkarak meyve ve sebzelerin kurutulmasında alternatif bir çalışma ortaya koydu. Termal suyun oluşturduğu enerjiyi 34 çeşit meyve ve 34 çeşit sebzenin kurutulmasında kullanan Girişimci İşadamı, bugün Ankara Kızılcahamam'da kurduğu meyve kurutma fabrikası ile birçok insana örnek olacak çalışmaya imza attı.
 

İLK ÜRÜNLER ABD'YE SATILDI

Girişimci Nusret Yurter, Türkiye'nin belki de en az kullanılan termal sularının nerelerde kullanılabileceğinin en iyi örneğini verdi. Sadece eklem ağrıları , romatizma,mide rahatsızlıklarıyla anılan jeotermal enerji bugün Kızılcahamam'da hem sağlık, hem de gelir kapısı oldu.patentini aldığı ısı tünellerinde günlük ortalama 2 ton meyve kurutabilen Yurter'in bu gayreti sonuç verdi. İlk ürünler ABD'ye satıldı. Avrupa pazarına açılmak için görüşmeler devam ediyor. Türkiye'de ise marketlerde, okullarda ve alışveriş merkezlerinde kurutulmuş, karpuz, armut, elma, çilek, ananas, kavun, portakal, kivi, domates satışa sunuldu. Hedefinde ise jeotermal enerjinin bulunduğu bölgelerde bu fabrikadan yapıp bölgesel istihdam sağlamak. Bir kasa meyveyi bir tabağa sığdıran bu sistemde meyveler hem taze hem de kuru.
Kendi değimiyle 'sıcak su çocuğu' olan Afyonlu Yurter Türkiye'nin meyve sebze ile jeotermal enerjinin bol olduğu bir ülke olmasından yola çıkarak bu enerjiyi meyveleri kurutmakta kullanmaya başlıyor. Avrupa'da özellikle İngiltere'de cipslerin yasak olması, insan sağlığını etkileyen ve kanserojen madde içiren hazır besinlerin yasaklanmasıyla birlikte bunun sağlıklı yolunu araştırıyor. Üç yıldır Kızılcahamam'da yürüttüğü çalışma ile meyve ve sebzeleri aflatoksinsiz ve katsız kurutmayı başarıyor.
 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2010, 19:48
banner53
YORUM EKLE

banner39