banner15

Mezhep Çatışmasına 1500 Kurban

Irak'ta şubat ayından bu yana devam eden mezhep çatışmaları bir mülteci krizine sebep oldu.

Mezhep Çatışmasına 1500 Kurban

Sünni-Şii, yaklaşık 65 bin kişi evlerini terkedip, çadır kentlere yerleşti. Mezhep çatışmalarında son bir ayda en az bin 500 kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Irak'ta şiddet 22 şubatta Samarra'daki Şii türbesine düzenlenen saldırının ardından bambaşka bir seyir aldı. Şiiler ve Sünniler artık birbirlerini öldürüyor. Ülkedeki bu 'adı konmamış iç savaş' yaklaşık iki aydır sürüyor. ABD ordusunun resmi açıklamasına göre 22 şubat-2 nisan tarihleri arasında mezhep çatışmalarında en az bin 313 kişi öldü. Bağımsız gözlemcilere göre ise bu sayı en az 4 bin. Şii-Sünni çatışmaları, başkent Bağdat ve çevresinde yani iki grubun birlikte yaşadığı bölgelerde yoğunlaşıyor.
 
Mülteci krizine doğru
 
Bu mezheplerarası şiddet, bir mülteci krizi doğurdu. Şiiler Sünni, Sünniler de Şii mahallelerindeki evlerini bırakıp, çadır kentlere yerleşti. Irak hükümeti verilerine göre 2 ayda 11 bin aile, yaklaşık 65 bin kişi, evlerini terketmek zorunda kaldı. Irak Kızılayı Başkanı Doktor Seyid Hakkı, "durum daha da kötüye gidiyor, mültecilerin sayısı artıyor" diye konuştu. Hakkı, "okullarını, evlerini, işlerini bırakıp, çadır kentlere geldiler. Burada ne kadar kalacaklarını ne biz ne de onlar biliyor" dedi. Başkent Bağdat'ta Şiiler Sünni, Sünniler Şii mahallerine gidemiyor. Ülkenin güneyindeki Şii Bölgelerinde yaşayan Sünniler kitleler halinde kuzeye göç ediyor. Batıda Sünnilerin yoğun olduğu El Anbar eyaletinde yaşayan Şiiler, güneye kaçıyor.
 
Bir gün bir Sünni, ertesi gün bir Şii cami bombalanıyor. Bir gün, elleri ve kolları bağlı Sünni Araplara ait cesetler, ertesi gün Şiilerin aynı şekildeki cesetleri bulunuyor. Iraklı siyasiler mezhep çatışmalarından birbirlerini sorumlu tutuyor. Şii ve Sünniler birbirlerini 'ölüm timleri' kurmakla suçluyor. Kürt ve Sünniler, mezhep çatışmalarının önüne geçemiyor diyerek, Şii İbrahim El Caferi'nin başbakanlığına karşı çıkıyor. Ve Irak'ta çok ihtiyaç duyulan ulusal birlik hükümeti kurulamıyor.
 
Irak'ta çatışmaların gelişimi

 
Irak'taki olaylar, Samarra kentinde 12 İmam'dan 2'sinin mezarının bulunduğu Askeriye türbesine 22 şubatta düzenlenen bombalı saldırının ardından patlak verdi. Bu olayın ardından Şiiler ve Sünniler arasındaki olaylar tırmanışa geçti. Olayın hemen ardından ülke genelinde Sünnilerin gittiği yaklaşık 60 cami saldırıya uğradı. Bu sayı her geçen gün artıyor. Irak’taki şiddet olaylarında yüzlerce kişi de yaşamını yitirdi. Ancak saldırılar hız kesmedi, ölü sayısı her yeni gün biraz daha kabarıyor.

Bağdat'ta 12 ceset bulundu

rak'ın başkenti Bağdat'ın çeşitli bölgelerinde, bazılarında işkence izleri olan, vurularak öldürülmüş 12 kişinin cesedinin bulunduğu bildirildi. İçişleri Bakanlığı kaynakları, 7 cesedin Sünni Arapların çoğunluğu oluşturduğu Dora bölgesinde, 2'sinin Şii bölgelerinden Kadimiye'de bulunduğunu kaydetti. Kaynaklar, Şii bölgesi Şula'da bulunan 3 cesette işkence izleri görüldüğünü söyledi. Irak'ta mezhep çatışmalarına yol açan, şubat ayında Samarra kentindeki Şiilerce kutsal olan Askeriye Türbesi'ne bombalı saldırı düzenlenmesinin ardından Bağdat sokaklarında yüzlerce ceset bulunmuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48