banner39

Mezhep Çatışmasının perde arkası

Deşifre konusunda önde gelen yazarlar arasında yer alan İbrahim Karagül, son kitabında Mezhepler Çatışması'nın arka planını yazıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mezhep Çatışmasının perde arkası

CIA’nın işkence uçakları ve insan ticareti konusunda verdiği bilgiler yabancı basın kuruluşları tarafından referans olarak kullanılan, araştırmacı yazar İbrahim Karagül, TİMAŞ tarafından yayınlanan  isimli kitabında Medeniyetler Çatışması tezinin ikinci adımını deşifre ediyor.

“Medeniyetler Çatışması” Tezinin İkinci Adımı “Mezhepler Çatışması” diyen yazar kitabının içeriği konusunda şu açıklamada bulundu:  "Yirmi birinci yüzyıl, küresel ölçekte büyük ve sarsıcı bunalımlarla başladı. Medeniyetler krizi, terörle mücadele, rejim değişikliği, enerji savaşları, silahsızlandırma, jeopolitik hâkimiyet tezleri, küresel iktidar ve pazar kavgaları, kimlikler üzerinden ayrıştırma ve çatıştırma senaryoları dünyayı ve insanlığı karanlık bir geleceğe, bilinmezliğe doğru sürüklüyor.Ortadoğu; yeryüzünün orta kuşağını oluşturan ve yoğun olarak Müslümanların yaşadığı, enerji kaynaklarını barındıran, enerji koridorlarını kontrol eden, kara ve deniz ticaret yolları üzerinde bulunan, küresel hâkimiyet teorilerini şekillendiren bölge; işte bu büyük savaşın merkezi durumunda. Giderek daha büyük bir hedef haline geliyor.Hesaplaşma Yüzyılı, tam merkezinde bulunduğumuz coğrafyada yaşanan çatışmaların, taktiklerin, suikastların sebebini, niteliğini ve hedefini sorguluyor.Ortadoğu’da başlayan yeni süreç, Sünni-Şii çatışmasını mı hedefliyor? ABD-İngiltere-İsrail, İslam Dünyası için tarihi bir trajedi olabilecek ayrışmayı nasıl planlıyor?İsrail, Kuzey Irak’ta kimlerle ortak çalışıyor? Ankara, Kürt meselesinin çözümü için hangi pazarlıkları yapıyor?Nükleer silahlanma bölgeyi nasıl bir sona yaklaştırıyor? Türkiye, nükleer güç olma yolunda ne tür adımlar atıyor?Refik Hariri’yi kimler öldürdü? Ahmet Şah Mesud ve Şeyh Yasin suikastı, Arafat’ın şüpheli ölümü...Ortadoğu’da karanlık ilişkiler ağı ve 40 milyar dolarlık Stoffel skandalı.Ve CIA’nın gizli işkence merkezleri... Türkiye fotoğrafın neresinde?“CIA’nin gizli cezaevleri, esir kampları, işkence merkezleri ve gizli uçuşları ile ilgili ilk ve en detaylı bilgileri aktaran biri olarak, Türkiye’nin ve dünyanın dikkatlerini 2001 yılından bu yana bu korkunç olaya çektiğim için, insanlık adına onurlu bir iş yaptığıma inanıyorum. İşte bu bilgilerin önemli bir bölümünü şimdi bu kitapta bulacaksınız.”

 

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?