banner39

MGK bilgilerini sızdıran 'Haindir'

MGK toplantısı öncesinde yapılan haberler, Toplantının gizlilik ilkeleri Başbakan tarafından tekrar edilerek, 'Sızdıran haindir denildi'.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
MGK bilgilerini sızdıran 'Haindir'

Başbakan Tayyip Erdoğan, MGK toplantısı öncesinde yapılan haberlere sert tepki gösterdi. Toplantının gizlilik esasına dikkat çeken Erdoğan, "Bu sızdırma hareketini yapan ihanet içerisindedir.

Bunu yayınlayan da aynen buna ortaktır. Bu kadar açık ve ağır konuşuyorum." dedi. Başbakan Erdoğan, Suudi Arabistan'a hareketinden önce basın mensuplarının sorularını cevapladı. MGK'da görsel sunum yapılıp yapılmadığı yönündeki soruya kızan Erdoğan, bir ülkenin kendine ait gizlilikleri bulunduğunu belirtti. Erdoğan, medyanın reyting sağlamak için bu esaslara uymayıp ülkeye zarar verecek girişimler peşinde koşmaması gerektiğini kaydederken, aksi durumun özgürlük olmadığını vurguladı. Öte yandan Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ın Erdoğan'a Milliyet'te çıkan haberin kendisini çok üzdüğünü ve bilgisi olmadığını aktardığı kaydedildi.

"Yarın ne yazacaklarını da biliyorum. Bunlar sır şeylerdir, gizlilik esaslıdır. Bunları reytinge, paraya çevirmenin anlamı yoktur." diyen Erdoğan, Kuzey Irak'taki Kürt liderlerle ilişki kurulup kurulmayacağına ilişkin bir soru üzerine şöyle konuştu: "Bir şey bir kere söylenir. Türkiye Cumhuriyeti'nin menfaati neredeyse, biz o menfaatin gereğini yaparız. Bu noktada Tayyip Erdoğan, 'birisiyle görüşeceğim' derse onu açıkça söyler zaten. Benden böyle bir şey duydunuz mu, duymadınız. Duymadığınız şeylerden ne için böyle malzeme çıkarmaya çalışıyorsunuz? Kuzey Irak'taki gelişmeleri Türkiye Cumhuriyeti devleti takip eder, yapılması gereken görüşmeleri kendi ölçeği içerisinde yapar. Yapmasında da faydalar vardır. Çünkü bir devlet tabii ki görüşme yapar. Görüşme yapmadan bu işler yürür mü, çözüme ulaşılır mı? Biz çözümü masada arayan, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletiyiz. Masanın dışında aramıyoruz. Kimse de bizi masanın dışına çekmeye gayret etmesin."

Başbakan Erdoğan, Danıştay'ın El Kadı'nın mal varlığını yeniden donduran kararına ilişkin soruya ise, "Ben Tayyip Erdoğan'ım. Bugüne kadar hiç ikircilik yapmadım. Dün ne dediysem bugün de aynı şeyleri söylüyorum." karşılığını verdi.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?