banner39

MGK zirvesinde gündem Kırmızı Kitap

MGK'da bugün kırmızı Kitap masaya yatırılacak, MİT Müsteşarı da değişiyor.

Arşiv 19.02.2010, 04:23 19.02.2010, 14:06
MGK zirvesinde gündem Kırmızı Kitap

 


Milli Güvenlik kurulu kritik bir toplantı yapıyor. Kırmızı Kitap ve Mit Müsteşarlığı'nın ele alınacağı toplantının gündeminde bulunmamasına rağmen yargıdaki krizin de gündem dışı olarak ele alınması bekleniyor.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ‘’MGK’nın gündemi daha önce hazırlandı, ancak son gelişmeler de gündem dışı olarak gelebilir’’ dedi. Gündemdeki maddeler tamamlandıktan sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Adalet Bakanından yargı krizi ile ilgili değerlendirme isteyerek konunun tartışılması bekleniyor.

KIRMIZI KİTAP 

Milli Güvenlik Kurulunun bugünkü toplantısında, Türkiye’nin "Gizli Anayasası" ya da "Kırmızı kitap" olarak da isimlendirilen Milli Güvenlik Siyaset Belgesinde (MGSB) yapılacak değişiklikler de masaya yatıracak. Hükümet, MGSB’nin özellikle iç tehdit bölümünde değişiklikler yapmayı planlıyor.

2005 yılında hazırlanan MGSB’nin iç tehdit bölümünde irtica ve bölücülük öncelikli tehdit olarak yer alıyordu. Ancak hükümet bu kez başta irtica olmak üzere, demokratik açılım projesi kapsamında da etnik konuların güncellenmesini planlıyor. MGSB, sonu sıfır ve beş ile biten yıllarda güncelleniyor. İşsizlik sorununun da iç tehdit olarak MGSB’ye girmesi bekleniyor.

Abdullah Gül başkanlığında saat 13.30 başlayacak toplantıda, iç ve dış gelişmeler ele alınacak ve güvenlik birimlerinin raporları değerlendiriklecek. İran’ın nükleer silahlanmasına yönelik gelişmeler, AB ile ilişkiler, terörle mücadelede son durum ile Afganistan, Ortadoğu ve Kıbrıs’taki gelişmeler de görüşülecek.

YENİ MİT MÜSTEŞARI

Kurulun bugünkü toplantısında yeni MİT Müsteşarı için bir ön değerlendirme yapılması ya da gündemin yoğunluğu dolayısıyla bu konunun Nisan ayındaki MGK toplantısına bırakılması da düşünülüyor. MİT Müsteşarı Emre Taner’in görev süresi 27 Kasım 2009 tarihinden itibaren son kez ve 6 ay için uzatılmıştı. Taner 27 Mayıs 2010 tarihinde yaş haddinden emekli olacak ve yerine gelecek isim de MGK’da değerlendirilecek.

MGK üyelerinin öncelikle yeni MİT Müsteşarı için ‘’İçerden mi dışarıdan mı?’’ kararı verecekleri öğrenildi. Taner’in yerine gelecek ismin, teşkilat içinden olması benimsenirse, şu andaki bir Müsteşar yardımcısı ile Güvenlik İstihbarat Başkanı ve İstanbul Bölge Başkanının adı geçiyor. ‘’Dışarıdan isim’’ konusunda ise Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala adaylar arasında bulunuyor.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?