banner39

MGK'dan sınırötesi kararlılığı çıktı

Milli Güvenlik Kurulu'nun sonuç bildirisinde, 'Sınırötesi harekatlar gerek görüldükçe devam edilecektir' denildi.

Arşiv 21.02.2008, 17:55 22.02.2008, 10:33
MGK'dan sınırötesi kararlılığı çıktı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Çankaya Köşkü'ndeki toplantı yaklaşık 4 saat sürdü.

MGK sonuç bildirisinde, 'Sınırötesi harekatlar gerek görüldükçe devam edilecektir' denildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında gerçekleştirilen MGK toplantısı sona erdi. Çankaya Köşkü'ndeki toplantı yaklaşık 4 saat 10 dakika sürdü.

Toplantının ardından MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, toplantıda, terör örgütü ve yandaşlarının kamu düzenini, birlik ve beraberliğini, huzur ve güvenini zedelemeye yönelik faaliyetlerine karşı alınan tedbirlerin etkinlikle sürdürülmesi yönündeki kararlılığın teyit edildiği ve terörle mücadelede önümüzdeki dönemde izlenecek politikaların değerlendirildiği belirtildi.

Bu bağlamda, TSK tarafından terör örgütüne karşı icra edilen sınır ötesi operasyonlara gerek görüldükçe devam edileceği vurgulanan açıklamada, ayrıca ülke genelinde güvenlik ve asayişin korunması için güvenlik güçlerince alınmakta olan tedbirlerin de gözden geçirildiği kaydedildi.

Açıklamada, Irak'a ilişkin de gelişmelerin ele alındığı belirtilerek, şunlar kaydedildi: "Irak'a ilişkin beklenti ve hassasiyetlerimizin Irak, ilgili ülkeler, BM ve uluslararası kamuoyu nezdinde vurgulanmasına yönelik girişim ve çalışmalar ele alınmış, bu bağlamda kaydedilen gelişmeler değerlendirilmiş, Irak'ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğine verilen önem teyit edilmiştir. Irak'ta son dönemdeki olumlu gelişmeler de dikkate alınarak, bu komş ülke ile ikili işbirliğinin siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve askeri alanlar ile enerji sektöründe mümkün olduğunca geliştirilmesi ve insani yardımların artırılması üzerinde durulmuştur".

Açıklamada, Kosova ve kıbrıs'taki gelişmeler başta olmak üzere, Türkiye'nin güvenliğini etkileyen dış gelişmelerinde toplantıda gözden geçirildiği ifade edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?