banner39

MHP, DTP'lilerin istifasına evet diyecek

MHP Genel Başkanı Bahçeli, DTP'lilerin istifa ederek Sine-i Millet'e dönemelerine onay vereceğini açıkladı.

Arşiv 17.12.2009, 10:19 17.12.2009, 15:37
MHP, DTP'lilerin istifasına evet diyecek


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi'nin DTP'nin kapatılamasını değerlendirdi. Bahçeli yaptığı açıklamada, DTP'nin kapatılması kararının doğru olduğu vurgulayarak, sine-i millet kararına da evet diyeceklerini söyledi.

DTP'nin kaptılamasını değerlendiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "parti kaptmaya karşıyız ama. Terör odağı olmak bir istisnadır" diye konuştu.
Bahçeli basın mensuplarına verdiği kahvaltı yaptığı konuşmada şunları söyledi: "AYM'nin bu kararını MHP saygıyla karşılamaktadır. Bunun içierinde değişik yorumlara girmek. kararı toplumun her alanında tartışmalı hale getirmek ülkemiz için yararlı değildir.

- DTP'lilerin sine-i millet kararlarına saygı duyuyoruz. İstifa dilekçeleri TBMM'de onay gerekmektedir. İstifanın tek yönlü bir tsararruf olması sebebiyle MHP, Anayasa'nın ilgili madde gereğince istifaların kabulu yönünde oy kullanacaktır.

- Türkiye'yi kardeş kavgasına götürecek olaylardan uzak kalmalıyız.

Devlet Bahçeli, bir gazetecinin, Cumhurbaşkanı Gül'ün, siyasi parti liderleriyle bir toplantı yapmayı öngördüğünü belirterek, ''Bu toplantıya gider misiniz?'' sorusuna da şu karşılığı verdi:

''Sayın Cumhurbaşkanı'nın, uzlaşma zemininin oluştuğu düşüncesinden hareketle, liderleri teker teker Çankaya Köşkü'ne davet ederek görüşmeler yaptığını hatırlıyoruz. MHP olarak bu davete katıldık ve 1 saat 10 dakika süren görüşmemizi gerçekleştirdik. Görüşmenin özü ve öze dayalı sonraki gelişmeleri birbirleriyle ilişkilendirerek değerlendirdiğimizde, Sayın Cumhurbaşkanı açılım projesinin bir tarafıdır. Dolayısıyla, bu görüşmeden hayırlı sonuç elde edilememiştir. Açılımın bu gidişatını durdurabilecek ya da farklı bir zemine çekecek yaklaşımlar üzerinde bir gayreti olmamıştır. Açılımın bir ayrışmaya dönüştüğü bir ortamda yapacağı bir toplantı, çok geç kalmış bir toplantıdır. Sayın Cumhurbaşkanı, liderlerle toplantı yapacağı yerde, Bakanlar Kurulunu yönetme yetkisi de kendisinde olduğu için Bakanlar Kuruluna başkanlık yaparak, Türkiye'nin bu gidişatını mevcut siyasi iktidarla bir değerlendirme yapıp, nerede bir yanlışlık yapılmışsa, ondan vazgeçme kararını oluşturması ve bu kararı da kamuoyula paylaşması daha doğru olacaktır.''

Bahçeli, Cumhurbaşkanı Gül'den, toplantıyla ilgili henüz bir davetin söz konusu olmadığını bildirerek, ''Ama olması halinde verimli bir görüşme olmayacağı kanaati ilk görüşmede ortaya çıktığı için tekrarında yarar görmüyoruz'' dedi.

 

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü