MHP Durak'ın göreve iadesini istedi

Yolsuzluk suçlamasıyla yargılanırken Adana belediye başkanlığı görevinden alınan Aytaç Durak için son partisi harekete geçti

MHP Durak'ın göreve iadesini istedi

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

MHP Genel Başkan Yardımcısı Metin Çobanoğlu, eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın kendisiyle ilgili soruşturmayı etkileyebileceği gibi bir durumun fiilen ortadan kalktığını savunarak, "Kentteki kaos ancak Durak'ın göreve iadesiyle sona erer" iddiasında bulundu.

Çobanoğlu, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, MHP Genel Başkan Yardımcısı Recai Yıldırım ve MHP Adana milletvekilleriyle birlikte TBMM'de düzenledikleri basın toplantısında, Durak'ın göreve iadesini istedi.

Eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak hakkında tüm bilgi, evrak ve dokümanların toplandığını, tüm belediye ilgililerinin ifadeleri alınarak soruşturmanın tamamlandığını söyleyen MHPli vekiller, "seçilmiş bir kişi bakan iradesiyle görevden alınıyor" görüşünü savundu.

İlgili kanuna göre ilçe ve ilk kademe belediye başkanlarının büyükşehir belediyesi başkan vekili olamayacağını savunan Çobanoğlu, "Diğer iki partinin başkan vekili adayları bu kurala aykırı belirlendiği için bizim adayımızın başkan vekili olması gerekiyor. Bu yüzden konuya ilişkin yanlış uygulamanın yürütmesi mahkeme tarafından durduruldu. Adana Valisinin bir an önce yargı kararını uygulamasını istiyoruz" dedi.

Daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Vural, bu konudaki tartışmalar başladığında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'Durak'ın partiden istifa etmesi" yönünde bir açıklaması olduğunu anımsatılması üzerine, "Biz hukuka bugün hukuka aykırı işlemleri ifade ediyoruz. O gün ortaya koyduğumuz bir siyasi tavırdır. Bu tavrı biz kendi partimiz olarak aldık. Şimdi yaptığımız şey doğrudan doğruya millet iradesine, Adana iradesine hukuka aykırı bir şekilde işlem tesis edilmesine karşılık iade edilmesidir. Ondan sonraki safha partimizin yapacağı değerlendirmedir" diye konuştu.Kaynak : Anadolu Ajansı

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2010, 17:04
banner53
YORUM EKLE

banner39