banner39

MHP katsayı sorununu çözmek için teklif hazırlıyor

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, üniversiteye girişte uygulanan katsayının tüm ortaoğretimde eşit uygulanması için kanun teklifi hazırladıklarını açıkladı.

Arşiv 10.02.2010, 17:33 10.02.2010, 17:33
MHP katsayı sorununu çözmek için teklif hazırlıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

MHP, ortaöğretim puanına uygulanacak katsayı veya ek puan hesabında kullanılacak yöntemin, ortaöğretimin niteliğine bakılmaksızın eşit olarak uygulanmasını öngören kanun teklifini, TBMM Başkanlığına sundu.

Yükseköğretim Kanunu'nda değişiklik yapan teklif, ortaöğretim veya lise puanına uygulanacak katsayı veya ek puan hesabında kullanılacak yöntemin, ortaöğretimin niteliğine bakılmaksızın eşit olarak uygulanmasını öngörüyor.

Teklifin gerekçesinde, yükseköğretime girişte uygulanan katsayı sistemi üzerindeki tartışmaların, toplumda ciddi bölünmelere yol açtığı, bu bölünmenin yarattığı ortamın da ciddi adaletsizliklere neden olduğu belirtildi.

Bu konuda gündemden düşmeyen siyasi tartışmaların, üniversitelerin ve ortaöğretimin geleceğini tehdit edecek aşamaya kadar tırmandığı anlatılan gerekçede, şöyle denildi:

''Özellikle de sınav sürecinin başladığı bu dönemde bile ortaya çıkan belirsizlik, bu siyasi tartışmanın tarafı olmayan öğrencilerde ciddi bir motivasyon kaybına neden olmaktadır. Elbette tamamen pedagojik esaslara göre sağlıklı bir yükseköğretime giriş sistemi oluşturulması temenni edilir. Ancak, bu aşamada yaşanan belirsizliği bir kanun güvencesi ile çözüme bağlamak bakımından, ortaöğretim programları arasındaki katsayı farkının tamamen kaldırılmasında yarar bulunmaktadır.''

Yükseköğretim Kanunu'nun, ''Yükseköğretime giriş'' başlıklı maddesinin, eğitimde fırsat eşitliğiyle örtüşmeyen uygulamalara hukuki zemin hazırladığı belirtilen gerekçede, şunlar kaydedildi:

''Bu hüküm, farklı ortaöğretim programlarından mezun olan öğrenciler arasında ayrıma sebep olmakta ve meslek liselerinin mezunlarının yükseköğretime geçişi sırasında ortaöğretim başarı puanlarının diğer liselere göre daha düşük katsayı ile değerlendirilmesine yol açmaktadır. Yüksek Öğretim Kanunu'nun 45. maddesinin (a) bendinin 3. paragrafının kaldırılması ve bu paragrafın yerine eşitliği sağlayacak yeni bir cümle eklenmesi ile yıllardır süren tartışmalar sona erecek ve üniversiteye girişte hangi liseden gelirse gelsin, bütün öğrenciler eşit bir yaklaşımla değerlendirilecek, girecekleri giriş sınavlarından alacakları puanlara ortaöğretim başarı puanları eşit olarak yansıtılacaktır.''

VURAL'DAN DANIŞTAY'A: YETER ARTIK

Vural, Parlamentoda, ''Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu'' üyeleriyle basın toplantısı düzenledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''Üniversiteyi bitirene her zaman iş diye bir şey yok'' dediğini ifade eden Vural, Başbakan'a göre, dertlerini anlatan, ekmeğini arayan insanların ''uç ve marjinal'' olduğunu söyledi.

''Sayın Başbakana soruyorum; dünyanın hangi ülkesinde 400 liraya öğretmen çalıştırılıyor? Dünyanın hangi ülkesinde öğretmen polis oluyor?'' diyen Vural, basın toplantısına gelenlerin öğretmen olduğunu, ancak, kamyonculuk, garsonluk yaptığını kaydetti.

''Bunları duymuyorsun da neyi duyuyorsun, bunları görmüyorsun da neyi görüyorsun. Sayın Başbakan bunlar öğretmen oldu da sen garsonluğa, kamyonculuğa mahkum ettin'' diyen Vural, öğretmenleri KPSS gibi bir sınavla yarışmaya sokmanın doğru olmadığını savundu.

Vural, Başbakan'ın bu sıkıntıları gidermek konusunda atması gereken adımların bulunduğunu dile getirerek, ''Ama Sayın Başbakan kafasını kuma gömmüş hiçbir şey görmüyor. Hiddet, şiddet, öfkeyle sağa sola saldırmaktan başka bir şey yapmıyor. Böyle bir tabloyla karşı karşıyayız'' diye konuştu.

DANIŞTAY'IN KATSAYI KARARI

Katsayı uygulamasıyla ilgili Hükümetin her şeyi karıştırdığını ileri süren Vural, öğrencilerin sınavın ne zaman ve nasıl olacağını bilemediğini söyledi.

Vural, Hükümetin işi yüzüne gözüne bulaştırdığını iddia ederek, şöyle devam etti:

''MHP olarak katsayı uygulaması konusundaki eleştirilerimizi, bununla ilgili düzenleme yapılması gerektiğini hep ifade ettik. Açıkçası ortaöğretimden üniversiteye ve iş hayatına yönelik sağlıklı bir iş bölümünün yapılması elbette gerekmektedir. Bugün artık katsayı uygulamasından dolayı çifte standardın uygulandığı ve insanlarımızın sınav olacak mı olmayacak mı sendromuna sokulduğu bir ülkede yaşıyoruz. O kadar meslek lisesi var ki.... Bu kadar karmaşık sistem. Üniversiteye girişle ilgili sistematik bozulmuş durumda. MHP olarak, kanun teklifimizi hazırladık. 'Ortaöğretim veya lise başarı puanına uygulanacak katsayı veya ek puanın hesabında kullanılacak yöntem, ortaöğretimin niteliğine bakılmaksızın eşit olarak uygulanır' diye kanun teklifimizi hazırladık. Size çözüm buyurun. Katsayı uygulanmasında net bir çözümü ortaya koymak gerekir. Bunu yapalım bitirelim. Hükümetin bu konuda sağlıklı bir düzenleme yapması gerekiyor. Eğitimi bilmiyorsanız, gelin sizi eğitelim.''

Yorumlar (1)
Esra Özer 13 yıl önce
MHP sonunda ona yakışan noktaya geldi.Bu kanun kabul edilirse gerçekten çok adil bir sonuç çıkacak.Nasıl olsa herkes aynı sorularla sınava girecek.Bilen kazanır.Bilemeyen kaybeder.Kimsenin önceden bunu tayin etmeye hakkı yok.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?