banner15

MHP Lideri: Erken bir seçime biz varız

Bahçeli, erken seçim istedi, 1 Mayıs göstericilerini savundu

MHP Lideri: Erken bir seçime biz varızMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin bugünkü grup toplantısında yaptığı konuşmada iktidar partisine yüklendi.

Bahçeli, AKP hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili Anayasa Mahkemesi'nde başlatılan hukuki sürecin, erken seçim dahil hiçbir gelişmeden etkilenmeyeceğini ve davanın kendi mecrası içinde sonuçlanacağını belirterek "Türk milletini yine ikna edebileceğini, daha doğrusu bir kere daha aldatabileceğini düşünüyorsa, bu yola başvurmasının önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Karar kendilerinindir, istediklerini yapmalarına mani olan da bundan çekinen de yoktur" diye konuştu.

1 Mayıs'ta yaşanan olayları değerlendiren Bahçeli, "Hedef ayrımı yapılmaksızın kontrolsüz ve topyekün güç kullanılması olayları çığırından çıkarmıştır. Hükümet, 1 Mayıs'ta işçilere karşı ise 'ceberrut AKP kriterlerini' uygulamıştır" dedi.

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında, son siyasi ve ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Türkiye'nin sancılı siyasi gündeminin her geçen gün yeni sorunlarla ağırlaştığını ve çok ciddi bir güven bunalımı ve iktidar çözülmesi yaşandığını belirten Bahçeli, kriz döneminin kontrol edilemez ve yönetilemez hale geldiğini söyledi. Bahçeli, "Bu durum son dönemde pusulasını iyice şaşıran ve çok ağır bir yönetim aczi ve zaafı içine düşen Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin eseridir. Bir taraftan ucuz bir milli irade edebiyatı yaparken, diğer taraftan fiil ve icraatıyla Türkiye'yi bu duruma sokarak milletin emanetine ihanet eden AKP'nin macera yolculuğunda gelinen bu son durakta, araba yoldan çıkmak üzeredir.Türkiye şimdi bunun sancılarını, sıkıntılarını ve çalkantılarını yaşamaktadır.Bu noktadan sonra tel tel dökülen Adalet ve Kalkınma Partisi'nin dikiş tutması artık mümkün değildir" diye konuştu.

 

"1 MAYIS'TA 'CEBERRUT AKP KRİTERLERİ' UYGULANMIŞTIR"

 

Bahçeli, konuşmasında 1 Mayıs'ta yaşanan olayları da değerlendirdi. 1 Mayıs'ta İstanbul'da yaşanan olayları esef verici olarak değerlendiren Bahçeli şunları söyledi:

"Kuru bir inat ve anlamsız bir tahrikçilik bayraktarlığı yapan AKP hükümeti, toplum psikolojisini ve gerilim dinamiklerini doğru okuyamamış ve bu tutumuyla bu utanç tablosunun başlıca mimarı olmuştur. Hedef ayrımı yapılmaksızın kontrolsüz ve topyekün güç kullanılması olayları çığırından çıkarmıştır. Bu puslu ortam, yasadışı bazı bölücü örgütlerin kışkırtıcı militanlarının sahneye çıkmasını da kolaylaştırmıştır. Etnik bölücülerin terör örgütü ve İmralı canisi lehine kanunsuz sokak eylemleri karşısında 'Kopenhag siyasi kriterleri' bahanesiyle sessiz ve tepkisiz kalan ve bu başkaldırılara 'batı standartlarını' uyguladığını söyleyerek bundan iftihar payesi çıkaran hükümet, 1 Mayıs'ta işçilere karşı ise 'ceberrut AKP kriterini' uygulamıştır. Bu vesileyle sahte demokratlık maskesi düşmüş ve herkesin hangi irtifada durduğu, gerçekte kimin ayak, kimin de baş olduğu milli vicdanda tescil edilmiştir. 1 Mayıs'ta İstanbul'da şahit olunan çirkin manzaralardan başta AKP hükümeti olmak üzere herkes gereken dersleri çıkarmalıdır. Burada bazı münferit aşırılıklar dışında, talimatları uygulayan emniyet güçlerimizi topyekün suçlamak ve töhmet altında bırakmak da doğru bir yaklaşım değildir."

 

"ERKEN SEÇİME GİTMELERİNİN ÖNÜNDE ENGEL BULUNMAMAKTADIR"

 

Bahçeli, AKP hakkındaki kapatma davasının üzerinden iki aya yakın süre geçmiş olmasına rağmen AKP'nin kafa karışıklığı ve atalet içinde olduğunu belirterek bu sürenin erken seçim, B Planı ve Siirt modeli gibi çeşitli senaryolarla geçirildiğini söyledi. Bahçeli, "AKP'nin bu konudaki siyasi hesaplarını ve yalpalamasının sebeplerini bilmemiz beklenemeyeceği gibi bunlar hakkında değerlendirme yapmak da bizim işimiz değildir" dedi. Anayasa Mahkemesi'nde başlatılan hukuki sürecin, erken seçil dahil hiçbir gelişmeden etkilenmeyeceğini ve davanın kendi mecrası içinde sonuçlanacağını ifade eden Devlet Bahçeli, erken seçim konusunda ise şunları söyledi:

"AKP'nin erken seçim kararı almak için yeterli Meclis çoğunluğu esasen mevcuttur. Erken seçimin son seçimde halkın çoğunluğunun verdiği yetkiye rağmen muktedir olmayı becerememesi ve demokrasiyi tehlikeye atması karşısında yine Türk milletini ikna edebileceğini, daha doğrusu bir kere daha aldatabileceğini düşünüyorsa, bu yola başvurmasının önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Bu bakımdan AKP yöneticilerinin bunu muhalefete karşı tehdit aracı olarak kullanmaya çalışmalarının, fiiliyatta bizim açımızdan anlamsız, sonuçsuz ve nafile bir çaba olacağının herkes tarafından çok iyi bilinmesinde yarar vardır. Karar kendilerinindir, istediklerini yapmalarına mani olan da bundan çekinen de yoktur."

Ve Devlet Bahçeli'nin konuşmasından diğer notlar:

- AK Parti, K.Irak yönetimini caydırıcı yaptırımlar yerine Barzani'yi cesaretlendirecek bir politikayı seçti. Bu süreç ileri aşamada Kürt yapısının devlete dönüşmesine hükümetin yeşil ışık yaktığı anlaşılacaktır.

- Erdoğan Bush görüşmesinden sonra PKK'nın etkisiz hale getirilmesi halinde Barzani ile görüşmelerin normalleştirilmesini içeren bir anlaşmayı kabul ettiğini göstermektedir.

- Önümüzdeki dönemde Türkiye'nin içine çekildiği çok tehlikeli süreç daha iyi anlaşılacaktır.

- Alım gücünün düşmesini enflasyonla mücadeleyi sinesine çeken milletimiz sıkıntı çekmiştir. Enflasyon tekrar yükselmeye başlamıştır.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2008, 16:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet karaman
mehmet karaman - 11 yıl Önce

Saygı değer bahçeli bu millet senin yanında bulundurduğun önündeki kağıttan bile zor seçipte okuduğun artık tat vermeyen yazılarına kanmıyor,şak şak edipte aragazı veren yandaşların gibi millet yok artık inanmıyor.....Erken seçim istemeden önce milletin güvenini kazanmalısın 4-5 lafla bu olmuyor çalışacaksın,erken seçim dediğindede karşılığını alacaksın,şimdi erken seçim olsun ne olacak gene akparti kazanacak bunuda unutma!

ASALETTİN
ASALETTİN - 11 yıl Önce

sayın bahçeli bu sefer yüzde bir veya ikiyi hedefledi sanırım iktidar zor gelmişti erken seçime gitti bu sefer muhalefette zor geldi herhalde

cemil ataş
cemil ataş - 11 yıl Önce

bahçeli efendi senin milet menfaati tarafını asla görmedik milletin manevi değerleri üzerinden aldığın oylara layık olamasanda ne yapalım halk seni orda görmek istedi saygı duyarız fakat şunu bildirmek isyterizki koyu devletçilik anlayışından vazgeç milletin egemenliğine ve menfaatine oladan yana ol. fırsatçılık yapma ak parti de milletin yüksek katılımlı seçimiyle işe gelmiş bari bu oylara saygı duy senin kökeninide iyi biliyoruz.

banner39

banner36

banner37

banner35