banner15

MHP: Parti kapatma oy verenlere cezadır

Parti kapatmanın seçmeni cezalandırmak olduğunu belirten Faruk Bal, "Türkiye, tüm gayretiyle AB'ye girmeye çalışıyor" dedi.

MHP: Parti kapatma oy verenlere cezadır


MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, AK Parti'nin kapatılması davasıyla ilgili, ''Demokratik çözümlerde siyasi partilerin kapatılması, ona oy ve gönül verenleri cezalandırmaktır'' dedi.

Bal, partisinin Mersin İl Teşkilatı Genişletilmiş İl Divan Toplantısı'nın açılış konuşmasında, Türkiye'nin içeriden ve dışarıdan kuşatıldığını öne sürdü.

AB üyeliği konusunda yapılan çalışmalara değinen Bal, "Türkiye, tüm gayretiyle AB'ye girmeye çalışıyor. Bize reform yapacaksın, borç alacaksın diyor. İşte bu kuşatma zinciri, Türkiye'nin etrafından 2 kere tur atmıştır" dedi.

Türkiye'de bazı siyasetçilerin gerçek sorunları gözardı yaparak suni sorunlar yarattıklarını, bunu da "tahteravalli siyaseti" olarak yorumladıklarını anlatan Bal, Bunun bir ucunda CHP, diğer ucunda AK Parti var. Bir tarafta devletin değerleri, diğer tarafta milletin değerleri savrulurken öte yandan da birisi milletin din ve vicdan özgürlüğünü koruyormuş gibi yapıyor, diğeri ise cumhuriyetin laiklik ilkesi korunuyormuş gibi yapıyor" diye konuştu.

Bal, "Bunlar çatıştırıldıkça da toplum gerilmiştir. Bu süreç içerisinde MHP, ortak aklı, dürüstlüğü bunların önüne koymaya çalışıyor" dedi.

Zaman zaman yaşanan siyasi krizi çözmesi gerekenlerin iktidar ve anamuhalefet partileri olduğunu ifade eden Bal, "Ancak bunlar çözemiyor. Çünkü sorunu onlar çıkarıyor. Türban konusu uzun zamandan beri konuşuluyor. Ama partimizin yaptığı çalışmalar sonrasında çözüldü. MHP, AK Parti ile konuya ilişkin yaptığı anlaşmayı namus ve şeref meselesi olarak görürken, herkesin de aynı hassasiyeti göstermesi gerekir" şeklinde konuştu.

PARTİ KAPATMA VE 301'İNCİ MADDE

Konuşmasında AK Parti'nin kapatılması davası sürecine de değinen Bal, "Kapatma davaları meseleleri çözen bir olay değil. Bunun örneklerini geçmişte çok kez gördük. Demokratik bir çözüme ihtiyaç vardır. Demokratik çözümlerde siyasi partilerin kapatılması, ona oy ve gönül verenleri cezalandırmaktır" diye konuştu.

Türklüğün, Türk milletinin manevi şahsiyet değerlerinin toplamı anlamına geldiğini ifade eden Bal, "Türklüğün aşağılanmasına karşı bir ceza hükmü getirilmesi en doğal demokratik kuraldır. İşte bu kural Türk Ceza Kanunu'nun 301'inci maddesine yerleştirilmiştir. Aynı kanun maddesi AB ülkelerinde uygulanmasına rağmen AB, Türklüğün ve Cumhuriyetin aşağılanmasını öngören bu maddeyi 'kaldıracaksın' dedi. Yapılan bu teklif, ahlaksız bir tekliftir. Çünkü her kişinin bir manevi şahsiyeti, arı, namusu ve şerefi vardır" dedi.

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2008, 18:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35