banner15

MHP ve CHP'li vekiller AKPM'de skandala imza attı

İlk kez bir Türk vekilin Başkan seçildiği AKPM'de MHP ile CHP'li vekillerin gösterdiği tavır çok tartışılacak.

MHP ve CHP'li vekiller AKPM'de skandala imza attı

 

Dünya Bülteni /Haber Merkezi 

İlk kez Türkiye'den bir Türk Milletvekilinin Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi'nde (AKPM) başkan olarak seçildiği gün büyük bir skandalın yaşandığı ortaya çıktı. İddiaya göre, seçimlere katılan CHP'li temsilci Birgen Keleş hayır yönünde oy kullandı. MHP'li Tuğrul Türkeş ise oy vermemek için oylama sırasında meclisten ayrıldı. 

AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu'nun Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanlığı'na seçilmesinin önünü açacak önergeye Birgen Keleş'in ret oyu vermesi, Tuğrul Türkeş'in de oylamaya katılmaması tepki çekti. 

 

CHP'li Keleş'in karşı oy kullandığını gösteren belgeye Cihan Haber Ajansı ulaştı. CHP'li Keleş'in karşı oy vermesine rağmen Çavuşoğlu'nun başkanlığının önünü açan önerge 46'ya karşı 47 oyla kabul edilmişti. Önergeye 2 Avusturyalı, 1 Azerbaycanlı, 1 Polonyalı, 1 Rus ve 3 İngiliz sosyal demokrat "evet" oyu verdi.

 Bir oy farkla Türkiye'nin temsilini sağlayan seçimde muhalefetin 2 temsilcisinin tavrı eleştiri konusu oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çavuşoğlu'na destek vermeyen muhalefet partililerini köstek olmakla suçladı.

BAŞBAKAN: BU NE KİNDİR?

Başbakan Erdoğan, grup toplantısında yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: "İlk kez bir Türk 47 ülke arasından AKPM Başkanı seçiliyor. Türkiye'nin uluslararası itibarının artmasıdır bu gelişme. Ne acıdır ki, muhalefet bu önemli gelişmeye kayıtsız kalıyor. Bu Türkiye'nin başarısı, dikkat edin AKP'nin başarısıdır demiyorum. Muhalefet bu mutluluğu bile paylaşmıyor. 47 üye ülkenin teklifiyle bir Türk aday gösteriliyor, muhalefet partili milletvekilleri ise süreci baltalıyor. Bu ne kindir ya? Bu nasıl bir yaklaşım tarzı? Dünya liderleri tebrik ediyor, muhalefet bir tebrik etme nezaketinde bile bulunmadı. Bir MHP'li milletvekili 'Başmüzakereci Egemen Bağış niye konseydeki toplantıya katıldı diye soru önergesi veriyor ne acıdır.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 18:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48