banner39

MHP'den CHP'ye 'ip' cevabı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın açıklamalarına MHP'den sert cevap geldi.

Arşiv 22.08.2007, 15:53 22.08.2007, 15:53
MHP'den CHP'ye 'ip' cevabı

MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, ''CHP maalesef, siyasi inat ve ihtirasa dayalı politikasıyla demokrasi dışı gelişmelerden medet umar bir noktaya gelmiştir'' dedi.

Paçacı, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın bugün bir televizyon kanalının canlı yayınındaki, ''Meydanlarda ip atıldı. İp atıldığı zaman herkes zannetti ki bu ip, terörist başının idamı için atılmıştır. Şimdi ortaya çıkıyor ki bu, Abdullah Gül'ün kuyudan çıkarılması için atılmış bir iptir'' sözlerini değerlendirdi.

Bir siyasi partinin temel görevinin demokrasiyi korumak, geliştirmek ve demokrasinin önünü açmak olduğunu belirten Paçacı, partisinin de Meclis çalışmalarına katılarak, cumhurbaşkanı seçiminin 1. turuna iştirak ederek,demokratik sorumluluğunu yerine getirdiğini ve getirmekte olduğunu belirtti.

Baykal'ın siyasetinin tutarlılık sergilemediğini ifade eden Paçacı, şunları söyledi:

''CHP maalesef, siyasi inat ve ihtirasa dayalı politikasıyla demokrasi dışı gelişmelerden medet umar bir noktaya gelmiştir. Bugün şikayet ettikleri Erdoğan'ın siyaset yapmasının önünü açan ve Erdoğan'ın Başbakan olmasını temin eden de bizzat sayın Baykal'dır. 9 Kasım 2002'de bir gazeteciye verdiği demeçte aynen şunu söylüyor: 'Sayın Erdoğan'a Başbakanlık yolunun açılması gerektiği görüşüne katılıyorum. Seçim sonucu da vatandaşın tercihinin bu olduğunu gösteriyor.' Peki, 2007 seçim sonuçları neyi gösteriyor?''

Siyasetçinin, yapmış olduğu siyasetteki tutarlılığın çok önemli olduğunu ve bu tutarlılığı gösteremezse güvenilir olmaktan çıkabileceğini vurgulayan Paçacı, Baykal'ın açıklamasının siyasi tecrübesine yakışmayan bir beyanat olduğunu söyledi.

''Önemli olan, ipi demokrasinin boynuna geçirttirmemektir'' diye konuşan Paçacı, siyasetçinin bu hassasiyete sahip olması gerektiğini belirtti.
AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?