banner39

MHP'den DTP yorumu: Karara saygılı olmak gerek

MHP lideri Bahçeli DTP'nin kapatılmasına ilişkin 'herkesin karara saygılı olması gerekir' yorumunda bulundu.

Arşiv 11.12.2009, 19:58 11.12.2009, 19:58
MHP'den DTP yorumu: Karara saygılı olmak gerek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DTP'nin kapatılması ile ilgili olarak, herkesin karara saygı duyması gerektiğine işaret ederek, "Yüce Mahkeme'nin bu kararını herkes saygıyla karşılamalı ve içinden geçmekte olduğumuz nazik dönemde bölücü terörün amaçlarına hizmet edecek tartışmalardan özenle kaçınmalıdır" dedi.

Bahçeli yayınladığı yazılı açıklamada, ''İki yılı aşkın bir mesai sonrası Anayasa Mahkemesi siyasi partilerin faaliyetlerinde uyulacak esaslar hakkında Anayasamızda ve Siyasi Partiler Kanunu'nda yer alan hükümler uyarınca bir inceleme yaptığını anlatarak, DTP'nin terör ve şiddetle ilişkisi ve bölünmez bütünlük aleyhindeki faaliyetlerin odağı olduğunu tespitinde bulunarak bu partinin temelli kapatılmasına karar verdiğini'' söyledi.

Bahçeli, şöyle devam etti: "Bu kararda dikkati çeken bir husus, 2 DTP'li milletvekilinin milletvekilliği düşürülerek siyasi yasak kapsamına alınması olmuştur. Bu milletvekilleri dahil 37 DTP yöneticisine siyasi yasak yaptırımı uygulanmıştır. Yüce Mahkeme'nin kararının açıklanması ile DTP'nin siyasi faaliyetleri son bulmuş ve malları hazineye devredilmiştir. Bugün itibariyle kapatılan DTP'ye mensup milletvekilleri bağımsız milletvekili haline gelmişlerdir. Yüce Mahkeme'nin bu kararını herkes saygıyla karşılamalı ve içinden geçmekte olduğumuz nazik dönemde bölücü terörün amaçlarına hizmet edecek tartışmalardan özenle kaçınmalıdır."

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?