banner39

MHP'den Erdoğan'a suçlamalı sorular

MHP adına açıklama yapan Mehmet Şandır, Başbakan Erdoğan'a suçlama niteliğinde bazı sorular yöneltti.

Arşiv 11.12.2009, 17:59 11.12.2009, 17:59
MHP'den Erdoğan'a suçlamalı sorularDünya Bülteni / Haber Merkezi

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmeye ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Lozan Barış Anlaşmasını değiştirmeyi kabul ettiniz mi? Türkiye'de milli azınlıkların varlığını kabul ettiniz mi? Bu yönde Anayasayı değiştirmeyi kabul ettiniz mi?" şeklindeki suçlamalar yöneltti.

Konuyla ilgili Başbakan Erdoğan'ın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığına da soru önergesi verdiğini bildiren Şandır, açıklamasında şu soruları yöneltti:

- Lozan Barış Antlaşmasını değiştirmeyi kabul ettiniz mi?
- Türkiye'de milli azınlıkların varlığını kabul ettiniz mi?
- Bu yönde Anayasayı değiştirmeyi kabul ettiniz mi?

Eğer bunları kabul ettiyseniz bu doğrudan siyasi bölücülüktür, bu millete hakarettir, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin devlet hukukuna, kuruluş hukukuna aykırıdır. Bu, gaflet ötesi bir davranıştır. Bu soruların cevabını topluma vermeye Sayın Başbakanı davet ediyorum. Yoksa bu suçlamaların altında kalacaktır. Kendisini, tarih ve millet huzurunda, biz, gaflet ötesi davranışla sürekli suçlayacağız.

Dini ve etnik azınlıklar olarak kimlerin kastedildiğini öğrenmek isteyen Şandır, "Bir resmi görüşmede, Lozan Barış Antlaşması ile belirlenen dini azınlıkların dışında Türkiye'de 'etnik ve dini azınlık' varlığından bahsedilmesi, Türkiye'nin egemenlik haklarına karşı bir saldırı olarak kabul edilmesi gerekmez mi? ABD Başkanı Obama'nın bu beyanı karşısında bir tepkiniz veya bir açıklamanız oldu mu? İtiraz etmediğiniz bu açıklamadaki konularda ABD ve AB ile bir mutabakat mı oluşturdunuz?" diye sordu.

Şandır, ABD Büyükelçisi Nabi Şensoy'un istifasının gerçek sebebinin "Türkiye Cumhuriyeti Devletinin egemenlik haklarına açıkça bir saldırı olan etnik ve dini azınlık talebine hükümetin itiraz etmeyişine, Sayın Büyükelçi Şensoy'un, bu suça iştirak etmeyişinin onurlu bir tepkisi olarak" değerlendiren Şandır, "Bunun cevabını hükümetin vermesi gerekir. Kapalı kapılar arkasında, kayıt altına alınamayan görüşmelerde, Türk Milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hangi hukukunu, kime, ne bedel karşılığında pazarladıklarını bu millete açıklamak mecburiyetindeler" dedi.


 

banner53
Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?