banner39

MHP'den TÜSİAD'a suçlama

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TÜSİAD'ın PKK'nın siyasallaşma projelerine sahip çıktığını iddia etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
MHP'den TÜSİAD'a suçlama

MHP Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Bahçeli, son dönemde Türk milliyetçiliğinin 'sakıncalı fikir' olarak gösterildiğini, buna karşın siyasi bölücülüğün gündemini ilerletecek meşru alan yaratma çalışmalarının hız kazandığını söyledi.

Bahçeli, bu görüşünü şu konulara dayandırdı:

* ''Doğu ve Güneydoğu'da etnik bölücülüğün siyasi odağı olan bir partiye mensup belediyelerde başlatılan çok dilli belediyecilik hizmetleri uygulamaları"

* "Türkiye Barışını Arıyor adı altında PKK'nın siyasallaşma projelerine sahip çıkılan konferanslar"

* "TÜSİAD'ın, siyasi bölücülüğün amaçlarına hizmet edecek 'demokratikleşme raporu' girişimi"

* "PKK güdümündeki bir siyasi partinin, bu hafta başında Mersin'de yaptığı ve PKK lehine gövde gösterisine dönüşen tahrik mitingi"

TÜSİAD raporu

TÜSİAD'ın parti kurarak görüşleriyle milletin önüne çıkması gerektiğini savunan Bahçeli, ''TÜSİAD'ın geçen hafta açıklanan 'Güncelleştirilmiş Demokratikleşme Raporu'nda yer alan Türkçe dışındaki anadillerin seçimlik ders olması ve etnik temelde siyaset yapılmasına imkan verilmesi önerileri, TÜSİAD'ın da PKK'nın siyasallaşma projelerine sahip çıktığını göstermiştir" dedi.

"PKK patentli bu önerileri uzlaşmacı yaklaşım olarak nitelendiren TÜSİAD Başkanı, kurumun bu yeni misyonunu, bu sözlerle ortaya koymuştur" diyen Bahçeli, "Bizim TÜSİAD'a öneri ve tavsiyemiz, eğer PKK'nın siyasi hedeflerini benimsiyorlarsa, bunları siyasi bir program haline getirip bir siyasi parti çatısı altında örgütlenerek Türk milletinin önüne çıkmalarıdır. TÜSİAD'ın sahip olduğu imkanlarla partileşme konusunda maddi kaynak sıkıntısı çekmeyeceği açıktır'' diye konuştu.

Hrant Dink cinayeti

Türkiye'nin iç ve dış tahriklere karşı savunmasız bırakıldığını, sorunlu bir ülke ve toplum haline getirilmek istendiğini, gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinin de siyasi kargaşa yaratmayı amaçlayan senaryoların biri olduğunu ifade etti.

Bahçeli, ''Türkiye'de cereyan eden her olaydan sonra devleti peşinen suçlu ilan etmek ve devlete güven duygusunu yıpratmaya yönelik bir linç kampanyası başlatmak, çok tehlikeli bir alışkanlık haline gelmiştir. Bu senaryo son olayda da aynen sahnelenmiştir.

 Saldırının hemen akabinde devleti peşinen mahkum eden komplo teorileri piyasaya sürülmüş ve idrak ve insaf sahibi herkesi derin bir endişeye sevk eden gelişmeler yaşanmıştır" dedi.

''Ermeni asıllı bir vatandaşımızı hedef alan insanlık dışı cinayet Türkiye'yi derinden sarsmıştır'' diyen Bahçeli, ''Türkiye hem bu alçakça işlenen cinayetten hem de bundan sonra oluşturulan psikolojik terör ve tahrik ortamından gereken dersi çıkarmak durumundadır.

Türkiye'yi uluslararası planda mahkum etmek için tetikte bekleyen mihraklara yeni bir istismar imkanı kazandırılmıştır" ifadesini kullandı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?