banner15

MHP'in 'sözde vatana ihanet' belgeleri

MHP'nin, Erdoğan'ı Köşk'e çıkması durumunda indirmek için kullanacağı "sözde vatana ihanet" iddiaları belli oldu. 15 kişilik bir ekibin üzerinde çalıştığı delil olacak üç başlık saptandı.

MHP'in 'sözde vatana ihanet' belgeleri

MHP'lilerin, Başbakan Tayyip Erdoğan'ı Çankaya'ya çıkması durumunda indirmek için araştırdıkları "vatana ihanet" iddialarının başlıklarına SABAH ulaştı. Anayasa'nın 105'inci maddesine göre Cumhurbaşkanı yalnızca "vatana ihanet" suçuyla yargılanabiliyor. MHP, "vatana ihanet" suçunun kapsamının Anayasa'da tarif edilmediğini belirterek hukukçuları konuyu araştırmakla görevlendirmişti.

NİSAN'A YETİŞECEK
10'u hukukçu, 5'i ise emekli müfettişlerden oluşan 15 kişilik ekip üç ana başlık belirledi. Bu maddeler gereği Erdoğan'ın "vatana ihanet" ile yargılanması sağlanmaya çalışılacak. Detaylı raporlar yeni Cumhurbaşkanı'nın seçileceği Nisan ayına yetiştirilmeye çalışılıyor. Erdoğan, Cumhurbaşkanı olursa ilk genel seçimlerde hazırlanan raporlar önce seçmenle paylaşılacak. MHP'nin iktidara gelmesi durumunda ise devreye sokulacak.

İşte bu başlıklar

* Alt-üst kimlik tartışmasıyla Anayasa delindi iddiası.

* 2006 ilkbaharında yapılacak sınır ötesi operasyon Erdoğan tarafından durduruldu, bir milletvekili PKK ile ateşkes sağlamak için görüşmelere gönderildi iddiası.

* Kıbrıs politikasında Anayasa'da tanımlanan devletin kurumları devre dışı bırakıldı ve Anayasa delindi iddiası.

 

sabah

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48