banner39

MHP'li vekil: Kürt diye bir millet yok-VİDEO

MHP Mersin Milletvekili Akkuş, Kürt diye bir millet ya da Kürtçe diye bir dil olmadığını söyledi.

Arşiv 02.10.2009, 12:06 02.10.2009, 14:15
MHP'li vekil: Kürt diye bir millet yok-VİDEO


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

MHP Mersin Milletvekili Akif Akkuş, hükümetin Kürt açılımını değerlendirirken, Türkiye'de Kürt diye bir millet, Kürtçe diye bir dil olmadığını savundu.

Seçim bölgesi Mersin'de gezi ve incelemelerde bulunan Milletvekili Akif Akkuş, Tarsus İlçesi'ndeki bir yerel gazeteyi ziyaretinde Kürt açılımıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Coğrafya Profesörü olan Akif Akkuş, 1984'de başlayan PKK olaylarıyla ilgili çalışmalar yaptığını hatırlatarak şunları söyledi:
"Kürtlük, Kürtçe, doğu insanı, güneydoğu insanı hakkında ve bütün bunlardan vardığım kanaat şu; Türkiye'de tarihi kökeni olan bir Kürt topluluğu yok. Ama bugün bir vaka, bugün 'Ben Kürdüm' diye Kürtçe konuştuğunu söyleyen insanlar var. Biz bakıyoruz şimdi, Kürtçe dedikleri kırmanço şivesini kullananlara bakıyorsunuz. 8 bin küsur kelimenin olduğu bir dil, ancak bu dilin içerisinde 2 bin kadar Türkçe, 2 bin kadar Arapça, 2 bin kadar Farsça ve Osmanlıca kelimeler var. Kökeni belli olmayan kelimeler de var. Şimdi buna dayanarak, bu ana dilde eğitim adı altında yeni bir dil üretmeye çalışıyorlar" dedi.

'ŞİVAN'IN KÜRTÇESİNİ KÜRTLER ANLAMADI'

Kürt türkücü Şivan'ın Almanya konserinde Kürtçe konuştuğunu ancak bundan kimsenin bir şey anlamadığını öne süren Akkuş şöyle devam etti:
"Şivan mı neyse o çıkıyor, Almanya'daki Kürt topluğuna Kürtçe konuşuyor. Fakat kimse hiçbir şey anlamıyor. Dönüp tekrar Türkçe konuşuyor. Yani şunu demek istiyorum. Kürtçe diye bir dil yok. Dil bir milletin önemli öğelerinden biridir. Hatta en önemli öğelerinden birisidir. Eğer siz bir dilin varlığını ispatlarsanız, o dil bir millete mal olur. O zaman millet de var demektir. Ama belirttiğim gibi tarihi kayıtlarda Kürt milleti yok. Kürt denilen bir grup var. Şimdi bir milletin içinde başka bir milletin ilk çağda yaşaması mümkün değil, yok ederler birbirlerini, ya da başka sınırlarda yaşarlar. O zaman iki ayrı milletin bir arada iç içe yaşaması mümkün değil." 

 

 

 

 

 

banner53
Yorumlar (4)
M. Aydemir 12 yıl önce
Gecenlerde kürtceyi iyi bilen eski milletvekili Celal Adigüzel bu konuda bir makele yazdi. O da diyor ki, Kürtce de cok cesitli lehceler var birbirlerini kürtler anlamiyor. Zaten konusulan kelimelerin yüzde 50`si Türkce ve Arapcadir.

Bunun yani sira Elazig bölgesinde konusulan "Zazaca" tam bir Fars lehcesidir. Kürt lehceleri ile hic bir alakasi yoktur.

Dil yönünden adamin söylediklari dogrudur.
saz çalan Şiiwan 12 yıl önce
Sayın vekil adın ne bilmiyorum fakat bildiğim tek şey senin Şiwan'ın adını dahi bilmediğindir. Senin gibilere söylenecek tek kelime yok. Bu söylemlerinle polemik yaratacağını düşünüyorsan çok yanılıyorsun. Çünkü sen yoksun. Evet yanlış anlaşılmasın sen yoksun
hako 12 yıl önce
adamın dediği doğru kürt diye kendilerini tanıtan insanlar birbirlerini bile anlayamıyolarki
şive farkı da demeyin hiç anlayamıyolar, hem kürtlerin tarihine bakarsak bizim ülkemizdekilerle alakası yok. araştırın biraz göreceksiniz
hem ben sarışın mavi gözlü kürt görmedim :)
Posoflu 12 yıl önce
Kardeşim Mersin kürt kaynıyor hergün bir sürü olay adamlar Mersini talan etmişler,yok demekle kürt bitmiyorki bitseydi şimdiye kadar yerine güney doğuda Türk kaynardı ama olmuyor işte demekki bu işler inkar etmekle kürt Türk olmuyor maalesef
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?