MHP'nin tıraş parasını kestiler

MHP'nin, 2002 yılına ait kesin hesabını inceleyen Anayasa Mahkemesi kesilen bedelleri usulsüz buldu.

MHP'nin tıraş parasını kestiler

 
MHP’nin, parti kasasından aldığı 220 milyonluk tıraş bıçağı ve diş fırçası ile 11 milyarlık su ve telefon faturası gecikme bedellerinin usulsüz olduğu belirlendi.

MHP’nin hesaplarını inceleyen Anayasa Mahkemesi, parti kasasından alınan tıraş bıçağı, köpük, sabun, diş fırçası gibi harcamaları usulsüz buldu.

Anayasa Mahkemesi, MHP’inin 2002 yılı kesin hesabı incelemelerini, tam 8 yıl sonra tamamlayarak sonuçlandırdı. Yapılan incelemede, tıraş ve kişisel bakım ürünü harcama faturaları mercek altına alındı ve bu masrafların parti genel merkezi faaliyetlerinden olmadığı belirtildi.

MHP yetkilileri ise ise mahkemeye verdiği savunmada ‘’Bu malzemeler kişisel değil, seyahat görevi için yapılan harcamadır. Görevli olarak Ankara dışına çıkılan seyahatlerde kullanılmak üzere, parti personeli için alınmış ihtiyaç malzemeleridir.’’ dedi.

Ancak Anayasa Mahkemesi kararında partinin savunması kabul edilmedi ve ‘’Giderlerin kişisel olduğu ve parti amacına yönelik olmadığı açıktır. Bu nedenle 220.507.000. liranın hazineye irad kaydedilmesine karar verilmiştir’’ denildi.

Anayasa Mahkemesi, parti kasasından ödenen telefon ve su faturalarına ait 11 milyar liralık gecikme bedellerini de, usule aykırı buldu. MHP yetkilileri ise ‘’ Partinin abone olduğu çok sayıda telefon hattı vardır. Faturaların partiye geç intikali ya da faturanın gelmemesi sebebiyle sehven süresinde ödenememiştir’’ savunmasını yaptı. Partinin 2002 yılını kapsayan diğer harcamaları ise, siyasi partiler kanununa uygun bulunarak onaylandı.

 Kaynak: Gazeteport

 


 

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 01:40
banner53
YORUM EKLE

banner39