banner39

MHP'nin töreci vekili Amerika'ya kaçtı

Hakkında 20 aylık hapis cezası kesinleşen Cemal Enginyurt, ABD'ye kaçtı.

Arşiv 29.05.2008, 11:51 29.05.2008, 15:30
MHP'nin töreci vekili Amerika'ya kaçtı

10. Cumhurbaşkanı'nın seçiminde Sadi Somuncuoğlu'nun Cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı çıkarak Somuncuoğlu ve korumalarını darp eden Milliyetçi Hareket Partisi Ordu eski milletvekili Cemal Enginyurt hakkındaki 20 aylık hapis cezası kesinleşti.

Polis Enginyurt'u yakalamak için evine baskın düzenledi. Enginyurt'un Amerika'da olduğu öğrenilirken, Enginyurt'un yakalanması için tüm giriş kapılarına yakalama yazısı yazıldı.

POLİSLERİ DÖVMÜŞTÜ

Kamuoyu tarafından "Töre Kavgası" olarak bilinen olay şöyle meydana gelmişti:

Ahmet Necdet Sezer'in cumhurbaşkanı adayı olduğu dönemde, MHP Aksaray Milletvekili ve Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu da, partinin izni olmadan cumhurbaşkanı adayı olmak için 25 Nisan 2000 gecesi saat 23:00 dolaylarında Meclise giderek adaylık başvurusunda bulunmak istedi. TBMM Genel Evrak ve Arşiv Müdürlüğü önünde bekleyen dönemin bazı MHP milletvekilleri de, Somuncuoğlu'nu engellemek istedi.

MHP'li bazı milletvekilleri Somuncuoğlu'nu ikna etmeye çalışırken, bazı milletvekilleri de şiddet uyguladı. Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Bakan Somuncuoğlu'na saldırırken, Somuncuoğlu'nun koruma polislerine de tokat attı. Somuncuoğlu ve korumaları olaydan sonra Çankaya Kavaklıdere Karakolu'na giderek, MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, MHP Ankara Milletvekili Şefkat Çetin, MHP Yozgat milletvekili Ahmet Ersoy ve MHP İstanbul Milletvekili Mustafa Verkaya hakkında şikayetçi oldu. Adli Tıp Kurumu'na sevk edilen Somuncuoğlu'nun korumaları Zeki Hıdır 5 gün, Ali Arslan ise 3 gün "iş göremez" raporu aldı.

GÖREV BAŞINDAKİ MEMURA SALDIRIDAN CEZA

Söz konusu vekiller hakkında dava açıldı. Dava sonunda Eski Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu`nun Cumhurbaşkanlığına aday olmasını engelleme(siyasi hakları kullanmaktan men etme) eyleminden ve görevi başındaki memurlara saldırı-mukavemet suçlarından yargılanan eski MHP milletvekilleri Cemal Enginyurt 20 ay hapis cezasına çarptırıldı ve karar geçen hafta kesinleşti.

EVİNE BASKIN DÜZENLENDİ

Hapis cezasının kesinlemesi üzerine bir polis ekibi, Cemal Enginyurt'u yakalamak için Çankaya'daki evine gitti. Fakat Enginyurt'un evinde olmadığı belirlendi. Sahip olduğu bir şirketin işlerini takip etmek için ABD'ye gittiği öğrenilen Enginyurt'un yakalanması için sınır kapılarına "yakalama" yazısı yazıldı. Enginyurt, tespit edildiği yerde yakalanarak, cezaevine gönderilecek.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?