banner39

MHP'ye göre jest, CHP'ye göre rest

MHP ve CHP, Cumhurbaşkanı Sezer'in kabine listesiyle ile ilgili tavrını farklı şekilde yorumladı.

Arşiv 16.08.2007, 17:19 16.08.2007, 18:54
MHP'ye göre jest, CHP'ye göre rest


Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sunduğu Bakanlar Kurulu listesini yeni Cumhurbaşkanının onaylamasını istemesine muhalefet kanadından farklı yorumlar geldi.

MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, Başbakan Erdoğan'ın sunduğu kabine listesini Sezer'in onaylamamasını jest olarak yorumladı.

Paçacı, "Cumhurbaşkanları birlikte çalışacağı bakanlar hakkında bazı hassasiyetlerinin olması normaldir. Görev süresi 15 gün sonra bitecek bir ismin böyle bir değişikliğe gitmemesi bir jesttir" dedi.

CHP'Lİ ÖZYÜREK: CUMHURBAŞKANI İLKELİ DAVRANDI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, yeni kabineyi seçilecek yeni Cumhurbaşkanının onaylamasını isteyerek, Başbakan Erdoğan'a "ince bir jest" yaptığını ifade etti. Özyürek, Sezer'in, giderayak Başbakan'la polemiğe girmek istemediğini savundu.

Mustafa Özyürek, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, yeni kabineyi seçilcek yeni Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması yönündeki kararını değerlendirdi.

Sezer'in bu yönde karar vermesinde, Başbakan Erdoğan'ın "Ben yeni bir takım kuruyorum. Bu takımla ben çalışacağım. O nedenle sayın Cumhurbaşkanı bu listeyi aynen onaylamalıdır. Herhangi bir değişiklik yaparsa, bunu kabul etmem" sözlerinin etkili olduğunu düşündüğünü belirten Özyürek, şunları söyledi:

"Bu nezaket sınırlarını zorlayan bir ifade oldu. Sayın Cumhurbaşkanının bu ifadeden bir ölçüde etkilendiğini zannediyorum. Tam görevinin son aşamasında da Başbakanla herhangi bir polemiğe girmek istemediği için böyle bir ince jest yapma gereği hissetti. Kabinenin onaylanmasını yeni Cumhurbaşkanına bıraktı. Başbakan Erdoğan bu sözleri kullanmasaydı, sayın Sezer büyük ihtimalle kabineyi onaylayacaktı. Ama kendisine 'herhangi bir itirazda bulunamazsın, onaylamazsan ben alır giderim' dediğiniz zaman, Cumhurbaşkanı polemiğe girmek istemedi."


Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?