banner39

MI-6 başkanı Irak işgalinden Rusya'yı sorumlu tuttu

İngiliz istihbaratının başkanı, Irak'a yönelik yaptırımları engelleyen Moskova'nın işgale giden yolu açtığını iddia etti.

Arşiv 12.12.2009, 16:33 12.12.2009, 16:33
MI-6 başkanı Irak işgalinden Rusya'yı sorumlu tuttu


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere istihbarat birimi MI-6 başkanı Irak işgalinin Rusya yüzünden ortaya çıktığını öne sürdü. Meclis'te bir konuşma yapan Soers, 2001 yılında Irak aleyhinde kabul edilmesi düşünülen yaptırım kararına Rusya'nın karşı gelmesi sonucu gerçekleşmediğini ve savaşa giden yolun önünün açıldığını iddia etti.

Belirtilen tarihte başbakan Blair'in danışmanlığını yapan Soers, ABD ve İngiltere'nin Irak'a yönelik yaptırımlarının Rusya'nın ticari çıkarları yüzünden uygulamaya giremediğini söyledi.

Rusya Politik ve Askeri Analizler Enstitüsü başkan yardımcısı Aleksandr Hramçihin, İngiliz istihbarat başkanının açıklamasını Rus gazetesi "Gazeta"ya değerlendirdi. Irak'a yaptırım kararının Rusya yüzünden alınmadığını doğrulayan Hramçihin, bunun savaş nedeni olabileceğine dair ortaya atılan iddiaların ise asılsız olduğunu söyledi.

Hramçihin İngiltere'de yapılacak olan 2010 seçimlerini hatırlatarak, bu tür açıklamaların iç politikada Irak savaşı yüzünden yaşanabilecek skandalları önlemeye yönelik olduğunu savundu.

 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?