banner39

Michael Certoff Ankara'dan ne istedi?

FBI'ın amiri Certoff, Türkiye ile veri bankası için anlaştı; bu, kimlik bilgilerimizin ABD'ye verilmesi anlamına mı geliyor?

Arşiv 29.05.2008, 18:21 29.05.2008, 18:46
Michael Certoff Ankara'dan ne istedi?

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de 11 Eylül saldırılarından sonra oluşturulan ve ana görevi El Kaide ile mücadele olan İç Güvenlik Bakanlığı'nın ikinci ismi Micheal Chertoff, dün Ankara'daydı. Chertoff, önce Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'le ardından da İçişleri Bakanı Beşir Atalay'la görüştü.

Chertoff, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Ankara'ya Türkiye ile ABD'nin terörizmle mücadele konusundaki işbirliği hakkında temaslarda bulunmaya geldiğini söyledi. Bu çerçevede iki ülkenin geçmişinde işbirliği sayesinde pek çok başarının bulunduğunu söyleyen konuk bakan, "Terörizmle mücadeledeki ortaklığımıza devam etmek ve bu mücadeleyi sürdürmek istiyoruz" dedi. Görüşmelerde, FBI'ın terörle mücadele programının da ele alındığı belirtiliyor.

Chertoff'a, El Kaide'nin Türkiye'yi ne ölçüde hedef aldığı ve Türkiye'nin bu konuda alabileceği önlemlerin neler olabileceği sorusu yöneltildi. Chertoff, El Kaide'nin, demokratik, özgürlükçü ve ortak değerlere sahip olan ülkeleri hedef almayı sürdürdüğüne işaret ederek, "O yüzden de tüm demokratik ülkelerin risk altında olduğunu söyleyebiliriz" iddiasında bulundu.

Türkiye'ye yönelik herhangi bir saldırı planlandığına dair özel bir bilgiye sahip olmadığını ifade eden Chertoff, "Ancak hepimiz aynı geminin içindeyiz. Özgürlük peşinde koşan, dünyada barışı ve güveni sağlayan taraflar olarak hepimiz aynı riskle karşı karşıyayız" diye konuştu.

Chertoff iki ülke arasında yapılan heyetlerarası görüşmelere başkanlık etti. İki ülke arasında, başta El Kaide olmak üzere terörle mücadeleye dönük ortak bir veri bankası oluşturulmasına çalışıldığı öğrenildi.

Uluslararası şebekede anında bilgi paylaşımı hakkındaki plan taslağı, Ankara'daki ABD Büyükelçiliği tarafından incelenmek üzere birkaç ay önce Emniyet'e gönderilmişti.

Taslak plana göre "Şüpheli cani ve teröristlere" ait kimlik bilgileri, şebeke üzerinden paylaşılacak. Bu plan, hali hazırda, ABD, İtalya ve İngiltere arasında uygulanıyor. Şebeke vasıtası ile işbirliği içindeki ülkelerin polisleri, şüphelileri izleyebiliyor, özellikle de uçuş bilgilerini. Yine bu planla, şüphelilerin isimleri, fotoğrafları, pasaport numaraları ve kod isimleri şebeke üzerinde paylaşılıyor. Sistem, ayrıca şüphelilerin kredi kartı kullanmaları, bankadan para çekmeleri veya telefon konuşmalarını da izleyebiliyor. Ankara'nın son görüşmeler sonrasında, bu şebekenin içinde yer almaya 'evet' dediği konuşuluyor.

Ve şimdi Ankara'da aynı zamanda şu soru da soruluyor? FBI'ın da bağlı bulunduğu bakanlığın başındaki kişiye evet dendiyse, geçtiğimiz günlerde, TC vatandaşının mahremiyetinin ortadan kalkmasına yol açacak şekilde kurgulanan "Kişisel Verilerin Korunması" yasasıyla elde edilen bütün bilgiler ABD'ye mi aktarılacak? Çünkü bu bilgiyle, tüm vatandaşların özel bilgileri tek havuzda toplanıyor ve bu bilgilere MİT, polis ya da asker tek bir tuşla sahip olabiliyor.

banner53
Yorumlar (2)
muzaffer 13 yıl önce
Gerek yok kimlik bilgilerini almalarına. Çeşitli devlet kurumlarının internet sitelerine isim soyisim girerek her türlü, bilgiye ulaşmanız mümkün, çoğu kurum sitesinin sitesinde hizmet için gerekli olan bilgiler farlı olduğu için Bu doğal bir açık meydana getiriyor zaten. sigorta,vergi no,adres,tlf numarası vb. bunlara erişmeleri mümkün. Ayrıca bu El Kaide yalanı da çok oldu. gitsinler idiot amerikalıları kandırsınlar. Dünyanın çoğu inanmıyor o yalana.
semi 13 yıl önce
yaaa...insani kudurtuyorlar! kimi kandiriyorlar? el kaida sadece amerika ve shialarin pesinde! ve de 9/11 amerikanin fabrikasyonu! serefsizlerde yuz yok! yuz yok! Allah bildigi gibi yapsin ... ya turkiye uyanin! uyanin! sokmayin bu ipsizleri konusmayin bunlarla!!!!
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?