banner39

MILF Filipin hükümetinin teklifini reddetti

Morolu müslümanlar Filipinler hükümeti tarafından yapılan son teklifi reddetti

Arşiv 18.02.2010, 11:12 18.02.2010, 11:39
MILF Filipin hükümetinin teklifini reddetti

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filipinler hükümeti'nin Morolu müslümanların 40 yıldır süren direnişini sona erdirmek için MILF'e teklif ettiği "başkanlık yetkilerinin paylaşılacağı geniş özerklik" önerisi reddedildi.

Moro İslam Kurtuluş Cephesi'nin (MILF) görüşmelerdeki müzakerecisi Mohager İkbal, teklifin "kabul edilemez" olduğunu, "bu aşamada görüşmelere devam etmeye değecek hiçbir şey olmadığını" söyledi.

Hükümetin "geniş özerklik" teklifi, cumhurbaşkanı yetkilerini paylaşma seçeneği ile Morolu Müslümanların tarihi topraklarında vergi toplama ve doğal kaynakların kontrolü gibi alanlarda söz sahibi olmasını öngörüyordu.

MILF sözcüsü İlbal, son teklifin daha önceki iki tekliften faklı bir tarafı olmadığını, "hükümetin Müslümanların hayatlarını yönetmeye devam edeceğini" belirtti.

"Biz hayatımızın yönetim ve denetimine sahip olabileceğimiz gerçek bir devlet ve devletler arası ilişkiler istiyoruz" şeklinde konuşan İkbal, "bölge içinde hükümetin idari kolu gibi çalışan sembolik bir yönetim istemiyoruz" dedi.

MILF ve hükümet arasındaki kördüğümün çözümü için çalışıldığı, ancak 30 Haziran'da görev süresi dolacak olan Filipin lideri Arroyo'nun döneminde bir anlaşma ihtimalinin az olduğu kaydedildi.

Hükümet baş müzakerecisi Annabelle Abaya ise Arroyo dönemindeki bir anlaşma imzalanması konusunda umutlu olduklarını, müzakerelerin Mart ayında devam edeceğini açıkladı.

O taslak öneriler döviz arkasındaki tüm fikir, her tarafı için nasıl daha önce müzakerelerine başlamaya aralarındaki farklılıkları köprü görmek için olduğunu söyledi.

Son teklif MILF ve hükümet arasında Kuala Lumpur'da süren barış görüşmeleri sırasında gündeme getirilmişti. Daha önce hazırlanan taslak Anayasa Mahkemesi tarafından anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle reddedilmişti. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?