banner39

MILF'den Hükümetle işbirliği

MİLF, hükümetin Mindanao'daki mayınları ve patlamayan bombaları temizlemesi çalışmalarına destek verecek

Arşiv 23.04.2010, 11:45 23.04.2010, 12:12
MILF'den Hükümetle işbirliği

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filipinler`in güneyinde yaşayan Müslümanların bağımsızlığı için mücadele veren Moro İslam Kurtuluş Cephesi(MİLF) Mindanao`da yıllar süren operasyonlar sırasında döşenen mayınlar ile patlamamış bombaların temizlenmesi için başlatılan çalışmalara yardımcı olacaklarını açıkladı.

MILF lideri Muhaker İkbal, Reuters haber ajansına telefonla yaptığı açıklamada, Mindanao'daki mayın ve bombaların temizlenmesi ile evlerinden kaçan 100 binden insanın geri dönebileceğini söyledi.

MILF ile hükümet arasında Malezya'da devam eden görüşmeler sırasında, Filipinler yönetimim bölgedeki mayınların temizlenmesi için çalışmalara başlanacağını duyurmuştu.

Filipinler hükümetinin bu girişimine destek veren MİLF lideri İkbal, "çok sayıda aile evlerine geri dönmek ve hayatlarını yeniden düzene koymak istiyor, ancak patlamamış bombalar ve sona ermeyen çatışmaların getirdiği güvenlik sorunları nedeniyle endişeli" dedi.

İkbal, bölgede sayıları tam olarak bilinmeyen oranda mayın, patlamamış top mermisi ve binlerce patlayıcı bulunduğunu belirterek, 2008 yılından bu yana çok sayıda insanın bu bombalar nedeniyle hayatını kaybettiğini ya da yaralandığını hatırlattı.

Filipinler Kara Mayınlarını Yasaklama Kampanyası'nın başkanı Süleyman Santos ise, mayınları temizlemenin yıllar alacağını ifade etti. Santos, bu mayın ve patlayıcıların yerlerinin belirlenmesiyle halk için daha güvenli bir ortam hazırlanacağını da ekledi.

MİLF daha önce yaptığı çağrılarla, Mindanao'daki patlamamış bombaların temizlenmesi için Geneva Call(GC- Cenevre Çağrı) ve Filipinler Kara Mayınlarının Yasaklanması Kampanyası`ndan (PCBL) yardım istemişti.

Mindanao bölgesinde patlamamış çok sayıda 60 mm ve 81 mm top mermileri, 105 ve 106 mm havan topu mermileri ve Filipinler savaş uçaklarından atılan bombalar bulunduğu belirtiliyor.

Filipinler'deki Moro müslümanlarının 40 yıldır devam eden bağımsızlık mücadelesinde 120 binden fazla insan hayatını kaybetti, 2,5 milyon kişi ise evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Temmuz 2009'da Filipinler hükümeti ile MILF arasında başlayan müzakereler, Japonya, Türkiye ve İngiltere'nin gözlemciliğinde Malezya'da devam ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?