banner39

MILF'ten seçim ateşkesi

MILF ve Filipinler yönetimi, seçimlerin güvenli bir ortamda yapılması için ortak bir ateşkes anlaşması imzaladı

Arşiv 24.04.2010, 16:22 24.04.2010, 16:24
MILF'ten seçim ateşkesi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filipinler`in güneyinde yaşayan Müslümanların bağımsızlığı için mücadele veren Moro İslami Kurtuluş Cephesi(MİLF), Filipinler'de Mayıs ayında yapılacak seçimler sırasında eylemlerde bulunmayacağını açıkladı.

"10 Mayıs 2010 Ulusal Seçimleri Ortak Ateşkes Rehberi" olarak adlandırılan dört sayfalık belge Filipinler ordusundan General Reynaldo Salana ile MILF yetkilisi Toks İbrahim tarafından imzalandı.

MILF adına ateşkes müzakerelerini yürüten İbrahim, seçimleri ve barış görüşmelerini kesintiye uğratmamak amacıyla şiddet olaylarının engellenmesi emrinin taşra birimlerine iletileceğini söyledi.

Mindanao adasındaki Filipinler ordu komutanı Tümgeneral Anthony Alcantara, Moro İslami Kurtuluş Cephesi ile yapılan anlaşmanın oy verme işleminin başarıya ulaşmasına yardımcı olacağını kaydetti.

Alcantara MILF'in 3-13 Mayıs tarihleri arasında direnişçileri seçim alanlarından uzak tutacağını, hükümetin de güvenlik görevlileri dışında silahlı kimseyi bu bölgelere sokmayacağını belirtti. Anlaşmaya göre, genellikle MILF askerleri tarafından kullanılan ana yollar, su yolları ve ormanlık arazilerde faaliyetlere müdahale edilmeyecek.

Filipinler'deki Moro müslümanlarının 40 yıldır devam eden bağımsızlık mücadelesinde 120 binden fazla insan hayatını kaybetti, 2,5 milyon kişi ise evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Temmuz 2009'da Filipinler hükümeti ile MILF arasında başlayan müzakereler, Japonya, Türkiye ve İngiltere'nin gözlemciliğinde Malezya'da devam ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?