banner39

Miliband: Terörle savaş bir hataydı

11 Eylül sonrası Batı'nın başlattığı 'Terörle Savaş' denen Müslümanları katletme operasyonuna ilk siyasi tepki İngiltere'den geldi.

Arşiv 15.01.2009, 13:36 15.01.2009, 13:50
Miliband: Terörle savaş bir hataydı


Amerika Birleşik Devletleri'nde yeni başkan Barack Obama'nın göreve gelmesine beş gün kala, İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, "terörle savaş" adı verilen doktrinin bir hata olduğunu söyledi.

MİLİBAND: İNSAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ TAAHHÜTLERİMİZİ YERİNE GETİRMELİYİZ

Miliband, terörle mücadele stratejisinin gözden geçirilmesi çağrısında bulundu. Guardian gazetesinde yayımlanan makalesinde Miliband, terörle savaş stratejisinin yapıcı olmadığını, Batı'ya muhalif ortak bir dava oluşturmak isteyen kesimlerin ekmeğine yağ sürdüğünü söyledi.

David Miliband, yazısında Batı'nın, karşı karşıya olduğu tehditlerden kurtulmak için önüne geleni öldüremeyeceğini savunuyor. "Bu doktrinin yarardan çok zarar getirip getirmediğine tarih karar verecek" diyen Miliband, şu ifadeleri kullanıyor.

"Terörle savaş'a çağrı, bir silahlanma çağrısıydı, ortak tek bir düşman karşısında savaşmak için dayanışmaya gitme çabasıydı.

Ancak insanlar ve milletler arasındaki dayanışmanın temelleri kime karşı olduğumuza değil, kim olduğumuz ve hangi değerleri paylaştığımıza dayanmalıdır.

Teröre hukuk devletini yücelterek karşılık vermeliyiz, önemsizleştirerek değil. Çünkü hukuk devleti, demokratik toplumun temel taşlarından biridir. İnsan hak ve özgürlüklerine taahhütlerimizi gerek ülke içinde, gerekse dışında yerine getirmeliyiz.

Guantanamo'dan alınan ders budur ve bu nedenle müstakbel başkan Obama'nın üssü kapatma kararını memnuniyetle karşılıyoruz."

 

Yorumlar (1)
İlhan CAN 14 yıl önce
Bu sizin kaçıncı hatanız.Sizin özünüz bu.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?