banner39

Milisler kaçırdı, polis seyretti

Görgü tanıkları, saldırganlar Sünnileri ayırıp götürürken polisin müdahalede bulunmadığını söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Milisler kaçırdı, polis seyretti

Irak'ın başkenti Bağdat'ta Yüksek Öğrenim Bakanlığı'nda çalışan en az 100 Sünni kaçırıldı.

 

İçişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, Irak komando polisi üniforması giyen silahlı kişilerin, yaklaşık 20 kamyonetle Kerrade'de bulunan bakanlığa ait araştırma enstitüsüne geldiklerini ve çalışanları kaçırdıklarını kaydetti.
    
Bakanlık yetkilileri de silahlı kişilerin yaklaşık 100 çalışanı kaçırdığını belirtti. Polis, kaçırılanlar arasında 25 bilim adamı olduğunu aktardı.

 

 

Saldırganlar, Sünnileri Şiilerden ayırırken polis seyretti

 

Irak polisinin, Yüksek Öğretim Bakanlığı çalışanlarının kaçırılmasına hiçbir müdahalede bulunmadığı ileri sürüldü.

 

Olayı gördüğünü söyleyen bir kişi, polislerin, silahlı kişiler Şiileri Sünnilerden ayırmak için çalışanların kimliklerini kontrol ederken ve Sünnileri araçlara bindirip giderken, "durup seyrettiklerini ve hiçbir müdahalede bulunmadıklarını" söyledi.

 

Görgü tanığı, Bakanlığa polis komandolarının kullandığı kamuflajlı pikaplarla gelen silahlı kişilerin, çalışanları araç parkında topladıklarını belirterek, "Sadece Sünnileri araçlara bindirdiler. O sırada iki polis devriyesi gördüm. Hiçbir şey yapmadılar" dedi.

Yüksek Öğretim Bakanı Abd Ziyâb El-Uceyli ise polisin çalışanları kaçıranların bulunduğu araçları bir noktaya kadar takip ettiğini belirterek, "Ondan sonra ne olduğunu bilmiyoruz" dedi.

 

 

Üniversiteler güvenlik nedeniyle kapatıldı

 

Yüksek Öğretim Bakanlığı'ndaki kaçırılma olayının ardından, üniversitelerin güvenlik koşulları düzelene kadar kapatılacağı bildirildi.

 

Sünni "Irak Uzlaşma Cephesi" üyesi Yüksek Öğretim Bakanı Abd Ziyâb El-Uceyli, "Daha fazla profesörün öldürüldüğünü görmek istemiyorum. Üniversitelerdeki eğitimi durdurmaktan başka şansım yok" diye konuştu.
    
Bakan, içişleri ve savunma bakanlıklarından, üniversitelerin ve bakanlığa bağlı kurumların korunmasını talep ettiğini kaydetti.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?