banner39

Millî Görüş Sempozyumu sürüyor

Saadet Partisi'nin düzenlediği Uluslararası Millî Görüş Sempozyumu İstanbul'da devam ediyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Millî Görüş Sempozyumu sürüyor

Uluslararası Millî Görüş Sempozyumu İstanbul Dedeman Otel’de başladı. İki gün sürecek olan toplantıda yeni ve adil bir dünyanın kurulmasının nasıl mümkün olacağı konuşulacak. Dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda ilim ve fikir adamının katıldığı sempozyum sonrasında Millî Görüş Enstitüleri kurulacak. Tertip heyeti adına toplantının açılış konuşmasını yapan Halis Özdemir, “Bu toplantı ile yeryüzünde zulme karşı duranlar, yeniden ayağa kalkacak ve adil bir dünyanın kurulması için çalışacak. Yeni bir dünyanın kurulması için yaptığımız bu sempozyum, İslam aleminin ve bütün insanlığın saadetini amaçlıyor” dedi.

Millî Görüş medeniyeti
Millî Görüş Sempozyomu’nda konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan ise, Müslümanların kardeşliğine vurgu yaparak, “Şu an burada değişik coğrafyalardan, renkleri farklı, dilleri farklı insanların oluşturduğu bir kardeşler topluluğu var. ESAM olarak, bugün 50 islam ülkesinden teşrif eden tanınmış devlet, ilim ve fikir adamlarının katılımıyla ‘Millî Görüş Sempozyomu’nu düzenlemekteyiz. Bu sempozyumun hedefi, yeryüzünde ezilip sömürülmekte olan 5 milyar insana, ‘Yeni bir dünyanın kuruluş projesi’ni, ‘Millî Görüş medeniyet projesi’ni sunmaktır. Irkçı emperyalizm anlayışı yerine, Millî Görüş zihniyetini tanıtmak, köleliğe ve vahşete ‘hayır’ diyen bir cephenin kurulmasını sağlamaktır” dedi.

100 milyon insan öldürdüler
Batı dünyasının bütün bir insanlığı büyük bir felakete doğru sürüklediğini kaydeden Kutan, “Batılıların son 200 yıl içerinde işgal ettikleri topraklarda 100 milyona yakın insan can verdi. Batılılar, dünyanın dört bir yanını adeta ateşe verdiler ve her bölgede fesat çıkardılar. Dünya halklarını yönetmek ve kaynaklarını sömürmek için ölüm kusan silahlar ürettiler. Dünya kaynaklarının büyük bir bölümünü insanları aç ve yoksul bırakmak pahasına bu silahlar için israf ettiler. Böylece 6 milyar insanı yoksullaştırdılar. Aşırı beslenmekten kaynaklanan obezitenin Batıda salgın bir hastalık haline geldiği ve tedavisi için büyük kaynaklar ayrıldığı bir dönemde insanlar açlıktan ölüyorsa bu bir insanlık suçudur. Bu suçun birinci derecede sorumlusu elbette dünyaya bugün için şekil veren Batılılardır” şeklinde konuştu.

Batı medeniyeti küresel sorun üretiyor
Başka hiçbir medeniyet döneminde insanlığın bu kadar açlık ve acı çekmediğini dile getiren Kutan, “Batının ürettiği küresel sorunlar çözülmeden küresel barış elbette sağlanamaz. Ancak bugüne kadar Batı medeniyeti değerleri içerisinde kalınarak sorunlara çözüm aranmıştır. Bu nedenle de bu sorunlar katlanarak devam etmektedir. Bütün dünya halklarını yeni değerler ve yeni medeniyet arayışlarına çağırıyoruz. Çünkü yoksulluk, açlık, savaş, ölüm ve korku ile simgeleşen batı medeniyeti uzun süre devam edemez, etmemelidir. Bir medeniyetin ömrü sorunları çözebilme kapasitesiyle orantılıdır. Batı medeniyeti ise bırakın sorun çözmeyi, sorunları daha da ağırlaştırmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Mazlumlara çağrı
Ezilip sömürülen 5 milyar insana seslendiğini ifade eden Kutan, “Geliniz hep birlikte bütün insanlığa barış, huzur, adalet, saygınlık ve refah getirecek olan bir medeniyet projesini Millî Görüş’ün etrafında toparlayalım. Millî Görüş nedir diye soruyorlar? Millî Görüş asırlar boyunca dünyada barış, huzur, adalet ve refah getirmiştir. Millî Görüş’ün ne olduğu Selçuklu ve Osmanlı Devletleri uygulamalarında rahatça anlaşılabilir. Millî Görüş kaba kuvveti, menfaati değil, hakkı üstün tutan görüştür. Millî Görüş’ün temeli sevgi, şefkat, barış ve kardeşliktir. Millî Görüş 6 milyar insanın hepsinin saadetini isteyen görüştür. Millî Görüş özünde, kaba kuvveti değil, hakkı üstün tutmak, materyalist değil, maneviyatçı olmak, nefse esir olmayı değil, nefis terbiyesini esas almak demektir. Bu kutlu çaba elbette ki birçok zorluğu, zorbalığı, kıskançlığı, iftira ve komployu aşa aşa hedefine yürümektedir” sözlerini kullandı.

Hedefler
Millî Görüş’ün hedeflerinin 15 Haziran 1997 tarihinde kurulmuş olan D-8’lerin ana prensiplerinde açıklandığına dikkat çeken Kutan, şöyle konuştu: “Savaş değil barış, çatışma değil diyalog, çifte standart değil adalet, üstünlük değil eşitlik, sömürü değil işbirliği, baskı ve tahakküm değil insan hakları, hürriyet ve demokrasi. İşte bunlar Millî Görüş’ün ana hedefleridir.”

Bir dönüm noktası
ESAM Genel Sekreteri Prof. Dr. Arif Ersoy da, “Tarih boyunca Millî Görüş’ü benimseyen toplumlar, kutup yıldızları gibi yükselmişlerdir. Yeryüzünde barış, tevhid ve adalet sağlamışlardır. Osmanlı Devleti küçük bir beylik iken tevhid ve adaleti benimseyenleri, yani Millî Görüşçüleri tek çatı altında toplayarak cihan devleti haline gelmiştir. Bu düşünceyi taşıyan insanlar, örnek insan; devletler ise büyük devlet olmuşlardır. Türkiye’de ise, Cumhuriyet tarihi boyunca en hızlı kalkınma 54’üncü Hükümet döneminde Erbakan’ın başbakanlık yaptığı dönemde sağlanmıştır. Bu başarı, inandığımız gerçeklerin ve prensiplerin başarısıdır. İşte bizler bugün bu prensipleri konuşmak ve görüşmek üzrere buraya toplandık. Tarihçiler bugünü bir dönüm noktası olarak yazacaklardır” diye konuştu.

Barış, adalet ve tevhid
Irkçı emperyalistlerin 5 bin yıldır planladıkları BOP’u uygulamaya koyduklarını belirten Ersoy, “Bugün bütün dünyada ırkçılık teşvik edilerek çatışmalar arttırılıyor. Dünya adaletten, barıştan, huzurdan uzaklaşıyor. Gün imkanlarımızı bir araya getirme günüdür. Kendi prensiplerimiz çerçevesinde imkanlarımızı birleştirerek barış, tevhid ve adaleti sağlamalıyız. Gün tevhid ve adalette birlik günüdür. Bizler, Hz. İbrahim’in, Hz. Musa’nın, dolayısıyla Hz. Muhammed’in (SAV) yolundan giden insanlarız. Bizim yolumuz barış, adalet ve tevhid yoludur. Firavunların yolundan gidenler ise mutlaka denizde boğulacaktır. Gün barış ve rahmet Peygamberini beşeriyete sunma günüdür” değerlendirmesinde bulundu.

Geniş katılım
Bugün sona erecek olan Uluslararası Millî Görüş Sempozyumu’una Afganistan Eski Devlet Başkanı Prof. Dr. Burhanettin Rabbani, Almanya Millî Görüş Teşkilatı Başkanı Ahmed Özden, Cezayir Ana Muhalafet Partisi Genel Başkanı Aboudjora Soltani, Fas Adalet ve Tenmiye Partisi Genel Başkanı Dr. Saadedin Othmani, Kuveyt İFSO eski Genel Başkanı Mustafa Tahhan, Libya eski Bakanı Saad Mücbir, Lübnanlı Alim Fethi Yeken ve Malezya eski Başbakanı Haji Abdul Hadi Bin Haji Awang’ın yanı sıra yaklaşık 50 ülkeden katılımcı hazır bulnuyor.

 

Kaynak: Milli Gazete

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?