banner39

Milli Eğitim'in deprem raporu ürkütücü

Milli Eğitim Bakanlığı'nın deprem raporuna göre 15 milyon öğrenciden yaklaşık 1.5 milyonu enkaz altında kalacak

Arşiv 18.03.2010, 04:11 18.03.2010, 11:06
Milli Eğitim'in deprem raporu ürkütücü


Milli Eğitim Bakanlığı araştırmasına göre, Türkiye’deki 51 bin derslik depremde yıkılacak. Bu rapor, yaklaşık 1.5 milyon öğrencinin enkaz altında kalacağı anlamına geliyor. Çözüm için, bugünkü maddi şartlara göre 100 yıla ihtiyaç var.

Deprem konusunda devletin resmi makamları dehşet verici bir tablo ortaya koydu.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın raporuna göre, Türkiye’deki olası bir depremde 51 bin derslik yıkılacak. Bu, her dersliğin ortalama 30 öğrenciden oluştuğu düşünüldüğünde ki bu sayı daha fazla, en az 1,5 milyon çocuk enkaz altında kalacağı anlamına geliyor.

Raporda, 51 binin dışındaki diğer dersliklerin de güçlendirilmeye muhtaç durumdaolduğu belirtildi. Ayrıca, Milli Savunma Bakanlığı da askeri tesislerin yarısının bir depremde çökeceğini açıkladı. Adı geçen yapıların depreme dayanıklı hale getirmesi için gereken maddi imkanın bakanlıklarda olmadığı da belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Meclis Deprem Riski Araştırma Komisyonu'na verdiği bilgiler şöyle:

“Türkiye'de 1998 öncesi yapılan 340 bin derslikten, 51 bini depreme hiç dayanamayacak durumda. Bunların hemen yıkılması gerekiyor. Geri kalanların yüzde 64'ünün ise güçlendirilmesi şart. Bunun için gereken ödenek 10 milyar dolar. Ancak bakanlığın yıllık yatırım ödeneği 1 milyar dolar. Mevcut deprem ödeneğiyle okulların depreme karşı güçlendirilmesi 100 yılda ancak mümkün olabilir"

Milli Savunma Bakanlığı da, Meclis Deprem Araştırma Komisyonu'na şunları iletti:

“2286 askeri binadan 1621'i depreme dayanamayacak durumda. Takviyeye ihtiyaç var. 2002 yılında başbakanlıktan bunun için o günün 500 trilyon lirası kaynak istendi. Ancak bu kaynak sekiz yıldır ödenek yetersizliği yüzünden tahsis edilemedi. TSK'nın inşaat ödeneğiyle sadece 40 bina takviye edilebildi. 1579 askeri bina hala ciddi risk altında.”

Milli savunma bakanlığı yetkilileri tarafından, güçlendirme çalışmalarında önceliğin, içinde mühimmat bulunan binalara verildiği de ifade edildi.

Kaynak: NTV

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?