Milli Mücadeleyi kim başlattı?

Kazım Karabekir'in G.Kurmay'da ilk defa anılmasıyla gündeme gelen, milli mücadeleyi kim başlattı, sorusuna cevap aranıyor.

Milli Mücadeleyi kim başlattı?

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yakın tarihimizin en önemli tartışma konularından biri milli mücadelenin kim tarafından başlatıldığıdır. Resmi tarih Mustafa Kemal’in başlattığında ısrar ekerken başta o günleri yaşayan Mevlana Rıfat, Kazım Karabekir ve günümüzün önemli tarihçilerinden Erik Jan Zürcher ile Mete Tunçay milli mücadelenin ittihatçıların bir projesi olduğunu söylüyor.

Mete Tunçay tek parti dönemini anlattığı eserinde Anadolu ve Rumeli Müdafai Hukuk cemiyetinin ittihat ve terakki’nin kendisini feshetmesiyle ittihatçılar tarafından kurulan yeni şubeler olduğunu belirtiyor. Zürcher ise “Milli Mücadelede İttihatçılık” adını taşıyan eserinde Milli mücadelenin arkasındaki gücün ittihatçıların gizli örgütü karakol cemiyeti olduğunda ısrarcı.

Milli mücadele fikrinin ilk ortaya atanların Ali Fuat Paşa ve Kazım Karabekir olduğunu Rauf Orbay da hatıralarında açıklıyor.

Milli mücadeleyi başlatması  için görevlendirilen ilk isim Ali Fuat Paşa’dır.

Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandıktan sonra padişahın emri ile Anadolu’ya gelen ve mili mücadeleyi ilk başlatan kimsenin Ali Fuat Paşa olduğunu, onun antlaşmaya karşı çıkarak Aralık’ta Anadolu’ya geçmesinden anlıyoruz. Daha sonra Kazım Karabekir’in 13 Nisan 1919’da Gülcemal vapuru ile Trabzon’a geldiğini, oradan da Erzurum’a geçtiğini Ali Fuat Paşa’nın anılarından öğreniyoruz.

Mustafa Kemal’in başlangıçta milli mücadeleye sıcak bakmayıp Ahmet İzzet Paşa kabinesinde Harbiye Nazırı olmak istediğini, İsmet İnönü 'Hatıralar' kitabında söylüyor.

Padişah Vahdettin ve Damat Ferit Paşa Mustafa Kemal’le görüşerek diğer subaylar gibi onun da milli mücadeleyi başlatması için görevlendirildiğini Falih Rıfkı Atay “Çankaya” adlı eserinde belirtiyor.

Aslında mili mücadelenin kim tarafından başlatıldığı sorusunun cevabının sadece ittihatçılar olmadığı  açık. Aynı zamanda ittihatçılarla arası iyi olmayan Padişah Vahdettin’i de unutmamak gerek.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 16:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35