banner39

Milliyet'in Sarkozy haberine yalanlama

Milliyet gazetesinde yer alan "Sarkozy ağzından baklayı çıkardı" haberini kesin bir dille yalanladı.

Arşiv 29.05.2008, 15:19 29.05.2008, 15:30
Milliyet'in Sarkozy haberine yalanlama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa Büyükelçiliği, Milliyet gazetesinin bugünkü sayısının başsayfasında yer alan ve Polonya gazetesi « Dziennik »e verdiği röportajda Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye ait olduğu söylenen ifadeleri yalanladı.

Fransa Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Sarkozy'nin böyle bir ifade kullanmadığı belirtildi.

Büyükelçilik "gazetede verilen bilgiler tamamen asılsızdır" diyerek Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin "Dziennik" gazetesiyle yaptığı röportajdan ilgili bölümden alıntıları yayımladı.

Sarkozy'yle yapılan röportajdan alıntı yapılan kısım:

SORU – Avrupa'nın sınırları nereye kadar? Gelecekte AB'ne üye olabilecek yeni ülkelerhangileri? Üye olamayacak ülkeler hangileri? Polonya, Ukrayna'nın üyeliğini destekliyor ve neGürcistan ve Ermenistan gibi Kafkas ülkelerinin üyeliğine, ne de Türkiye'nin üyeliğine karşıçıkıyor. Gelecekte böyle bir genişleme mümkün müdür ve AB için avantajlı olacak mıdır?

CUMHURBAŞKANI – Türkiye'nin adaylığı konusundaki tutumum biliniyor ve bu tutumdeğişmedi. Konunun temelinde Avrupa Birliği'nin sınırları hususu yatıyor: AB'nin sınırlarıolmalı mı, ki ben olması gerektiğine inanıyorum, ve durum buysa bu sınırlar nereden geçecek?Bunlar zor konular ve üzerinde beraberce çalışmamız gerekiyor. Kurulmasını önerdiğim akiladamlar grubunun, Felipe Gonzalez'in başkanlığı altında, bu konuda derinlemesine şekilde düşünçalışması gerçekleştireceğini ümit ediyorum. Benim için esas olan, Avrupa Birliği'nin, içindebütünlük, irade ve halk katkısı olmayan geniş bir birlik haline dönüşmemesi gerektiği. Zira böylebir durumda, Birliğin kurucularının yalnızca ekonomik değil, aynı zamanda siyasi bir Birlikoluşturma ideallerini kaybetmiş oluruz, ki ben de bu ideale gönülden bağlıyım.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?