banner15

Miloşeviç Belgrad'da Toprağa Verilecek

Lahey'de Cumartesi günü hücresinde ölü bulunan Sırp Kasabı Miloşeviç'in Belgrad'da toprağa verileceği açıklandı. Miloşeviç'in cenazesi bugün Belgrad'a götürülüyor.

Miloşeviç Belgrad'da Toprağa Verilecek

Savaş suçlarından yargılandığı Lahey'de Cumartesi günü hücresinde ölü bulunan eski Yugoslavya lideri Slobodan Miloşeviç'in Belgrad'da toprağa verileceği açıklandı. Açıklama, Lahey'de Miloşeviç'in hukuk danışmanı tarafından yapıldı.

Sırbistan'daki Sosyalist Parti'den de aynı yönde bir açıklama geldi. Parti'nin açıklamasında Miloşeviç'in eşi ve oğluyla yapılan görüşmelerden sonra cenaze töreninin Belgrad'da yapılmasının kararlaştırıldığı belirtildi. Bu açıklamalarla, Miloşeviç'in nerede toprağa verileceği konusunda günlerdir süren tartışmalar noktalandı.

Dün bir Sırp mahkemesi, Miloseviç'in eşi Mira Markoviç hakkındaki tutuklama emrini kaldırmıştı. Böylece cenaze töreninin Sırbistan'da düzenlenmesi halinde, Mira Markoviç'in törene katılması önündeki engel de kaldırılmış oldu.Ancak buna karşın, Mira Markoviç'in ülkeye girişinde pasaportunu teslim etmesi gerekeceği belirtildi. Dolandırıcılıkla suçlanan Mirkoviç Rusya'da sürgünde yaşıyor.

Cenaze bugün Belgrad'a götürülüyor

Bu arada, Miloşeviç'in cenazesi bugün öğleden sonra Hollanda'dan Belgrad'a götürülecek. Cenazeyi teslim almak için Moskova'dan Lahey'e giden oğlu Marko Miloşeviç, eski Sırp liderin cinayet kurbanı olduğunu ileri sürmüştü. Marko Miloşeviç'in cinayet iddiasına karşın, Hollandalı ve Sırp doktorlar yapılan tahliller ışığında Miloşeviç'in kalp krizi nedeniyle öldüğü sonucuna varmışlardı.

2001'de gözaltına alınan Miloşeviç, 2002 yılından bu yana Lahey'deki mahkemede soykırım ve insanlığa karşı suçlardan yargılanıyordu. Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi 1990'lı yıllarda eski Yugoslavya'nın dağılması sürecinde yaşanan çatışmalar sırasında işlenen savaş suçlarına ilişkin davalara bakmak üzere kurulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48