'Milyarlık meçhul Türk' yalan oldu

BDDK bile 6.3 milyar lirasını Türkiye'ye getiren meçhul Türk'ü bulamadı. Geldiği varsayılan para bankacılık sektörüne girmedi

'Milyarlık meçhul Türk' yalan olduVarlık Barışı kapsamında 7.1 milyar lira beyan eden meçhul Türk'ün parasının izi bulunamıyor. Sabah'ın haberine göre, Maliye Bakanlığı, meçhul milyarderin adını sır gibi saklarken, beyan edilen 7.1 milyar liranın bankacılık sektörü kayıtlarına da girmediği görüldü.

Türk Bankacılık Sektörü Genel Görünümü Raporu'na göre, 2009 sonuna uzatılan "Varlık Barışı" ile birlikte bankalardaki toplam mevduat yüzde 5.3 artarak 25.7 milyar liraya çıkarken, yılın ilk çeyreğinde artış tutarı yüzde 3.8 gerileyerek 19.7 milyar liraya düştü. Uzmanlara göre, bu tablo sisteme 7.1 milyar liralık nakit girişinin olmadığını koyuyor. Uzmanlar, yılın ilk üç ayında hiçbir bankanın mevduat kaleminde 6-7 milyar liralık artış görülmediğine dikkat çekerek, "Kamu ve özel bankaların mevduat kalemlerinde dikkat çeken ciddi bir artış söz konusu değil. Üstelik geçen yıla göre artış hızında düşüş var. Mevduat artış eğilimindeki azalış bunu ortaya koyuyor" değerlendirmesini yaptı.

DURMUŞ YILMAZ DA BULAMADI

Türkiye'ye giren döviz ve altın gibi varlıklar Merkez Bankası ödemeler dengesine yansırken, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, "Bir gram altın yerinden oynasa ertesi gün görünür" diyerek bu tutarın bilançolarına yansımadığını söylemişti. Bu açıklamanın ardından gözler bankacılık sektörüne çevrilmişti. BDDK'nın hazırladığı sektörün görünümüne ilişkin raporda, 2009'un ikinci yarısından itibaren hızlanan toplam mevduattaki artış eğiliminin bu yılın ilk çeyreğinde kısmen yavaşladığı belirtildi.

Kaynak: Sabah

 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2010, 11:01
banner53
YORUM EKLE

banner39