banner39

Milyarlık projeler Türk işadamlarını bekliyor

MÜSİAD'ın davetlisi olarak İstanbul'a gelen Basra Valisi Dr. Aboud, işadamlarını yatırıma çağırdı.

Arşiv 12.12.2009, 09:37 12.12.2009, 11:45
Milyarlık projeler Türk işadamlarını bekliyor


Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

MÜSİAD'ın davetlisi olarak beraberindeki heyetle birlikte İstanbul'a gelen Irak Valisi Dr. Shiltagh Aboud, MÜSİAD Genel Merkezi'nde Başkan Yardımcısı Sadık Saruhan'ın başkanlığındaki üye iş adamlarıyla buluştu.

Burada yapılan görüşmelerde Irak'ın yeniden yapılanma sürecinde Türkiye'nin yapıcı rolünü oldukça önemsediklerini belirten Basra Valisi Dr. Aboud, Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Basra'ya geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği ziyaretin kendilerini oldukça memnun ettiğini söyledi. Aboud, Türkiye ile Irak arasındaki gerek diplomatik gerekse ekonomik ilişkilerin bu vesileyle daha ileri noktalara taşınacağına olan inancını dile getirdi.

YENİ ANAYASA UMUT OLACAK

Vali Dr. Aboud, Irak'ın yeni anayasayla birlikte orta vadede önemli bir gelişim kaydedeceğini belirterek, özellikle büyük uluslararası ekonomik organizasyonları Basra'ya çekerek bu süreci hızlandırmak istediklerini belirtti.

Vali Dr. Aboud, bu süreçte özellikle alt ve üst yapı; hastane-poliklinik, yol, köprü, su ve kanalizasyon ağları inşalarında Türkiye'ye güvendiklerini ve milyar dolarları bulan bu projelerin Türk iş adamları tarafından üstlenilmelerini istediklerinin altını çizdi.

MÜSİAD'a üye olan iş adamlarıyla özellikle sağlık, inşaat, enerji ve petrokimya alanında görüşmelerde bulunan Iraklı heyette bulunan yetkililer, savaş sonrasında yaşam standartlarının geliştirilmesini istediklerini ve özellikle insan hayatını tehdit eden bir çok faktörün giderilmesi hususunda Türk Sağlık sektöründen faydalanmak istediklerini kaydetti.

IRAKLA DIŞ TİCARET FAZLAMIZ VAR

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Sadık Saruhan da MÜSİAD'ın uzun süredir Irak ile olan münasebetinin derinleşerek sürdüğünü ve bugün yapılan görüşmelerin de kendilerini çok memnun ettiğini ifade etti.

Hem MÜSİAD yetkilileri ve üyelerinin daha önceki Irak seyahatleri sırasında, hem de MÜSİAD'a gelen Irak heyetlerinin ziyaretleri sonrasında birçok MÜSİAD üyesinin Irak ile olan iş hacimlerini artırmalarının sevincini yaşadıklarını dile getiren Saruhan, bundan sonra da bu ilişkilerin artarak devam edeceğini kaydetti.

Ayrıca MÜSİAD'ın mihmandarlığında İstanbul Valisi Muammer Güler'i de ziyaret eden Basra Valisi bu ziyarette İstanbul ve Basra arasında ortaklaşa gerçekleştirilebilecek projeler üzerinde görüş alışverişinde bulundu. Vali Dr. Aboud Türkiye ziyaretlerinden çok memnun kaldıklarının altını çizerek özellikle MÜSİAD'ın Türkiye ziyaretleri içerisinde özel bir yeri olduğunu vurguladı.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?