banner39

Milyonlarca insan İsrail'i telin için meydanlarda-FOTO

Başta Türkiye olmak üzere Bosna'dan Pakistan'a, İngiltere'den Filistin'e yüz milyonlarca insan protesto gösterilerinde bulundu.

Arşiv 31.05.2010, 17:45 31.05.2010, 18:57
Milyonlarca insan İsrail'i telin için meydanlarda-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'in bu sabaha karşı Gazze filosuna düzenlediği saldırı sonucu 10'u aşkın kimsenin hayatını kaybetmesi tüm dünya kamuoyunun tepkisini çekti.

Türkiye'de İstanbul olmak üzere yurdun dört bir yanında yüzbinler protesto gösterisinde bulunutken, birbirinden farklı coğrafyalarda bulunan yüzmilonlarca gösterici ülkelerinin büyük meydanlarında İsrail'in katliamını protesto etti.

view_2010-05-31t141500z_01_teh02_rtrmdnp_3_palestinians-israel-flotilla-iran.jpg

LÜBNAN:

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta onbinlerce kişi, İsrail'in, Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırmasını protesto etti.

view_2010-05-31t143131z_01_teh04_rtrmdnp_3_palestinians-israel-flotilla-iran.jpg

Lübnanlı, Filistinli ve Türklerden oluşan topluluk, BM binası önünde düzenlediği gösteride İsrail'i lanetledi, Türkiye'yi öven sloganlar attı.

Yaklaşık bir saat süren protesto gösterinde dev Türk bayrağı açıldı. Bu arada konvoydaki Lübnan sorumlusunun yaralılar arasında olduğu belirtiliyor.

ÜRDÜN

Ürdün'ün başkenti Amman'da 10 binden fazla gösterici Ürdün ve Filistin bayrakları taşıyarak, "İsrail'e ölüm", "Teslim olmayacağız" ve "Gazze'ye ablukaya son" diye slogan attılar. Ürdünlü göstericiler, İsrail'in Amman büyükelçiliğinin kapatılmasını ve büyükelçisinin sınır dışı edilmesini de istedi.

view_2010-05-31t145042z_01_syr04_rtrmdnp_3_palestinians-israel-flotilla.jpg

İSVEÇ:


İsrail'in Gazze'ye yardım taşıyan gemilere müdahale ettiğinin duyulmasının ardından Stockholm'deki İsrail Büyükelçiliği önünde binlerce kişi protesto gösterisi düzenledi.

view_2010-05-31t151725z_01_lon104_rtrmdnp_3_palestinians-israel-reaction.jpg

Büyükelçilik önünde toplananlar arasında İsveç'ten Gazze'ye yardım götüren gemide bulunan İsrailli ressam, müzisyen ve İsrail Filistin halkının özgürlüğü için çalışan Dror Feiler'in oğlu Tigran Feilr de yer aldı.

Tigran Feilr, babası ile son kez sabaha karşı 05.30'da konuşabildiğini, babasının İsrailli askerlerin Türk gemilerine müdahale edip saldırmaya başladıklarını ve helikopterlerin havada uçtuğunu haber verdiğini ve telefonun kapandığını söyledi. Tigran Feilr, babası için endişe ettiğini sözlerine ekledi.

Öte yandan İsveç'te yaşayan Türkler ile birlikte bazı insan hakları örgütleri, internet ve cep telefonlarından gönderdikleri mesajlarla, herkesi bu akşam Stockholm, Malmö ve Göteborg gibi büyük kentler başta olmak üzere çeşitli yerlerde düzenlenecek olan İsrail'i protesto eylemlerine katılmaya çağırdı.

MISIR

Mısır'ın başkenti Kahire'de de dışişleri bakanlığı binası önünde toplanan ve Filistin bayrakları taşıyan 10 bin kadar gösterici, İsrail ile diplomatik ilişkilerin kesilmesini ve İsrail büyükelçisinin sınır dışı edilmesini istedi.

İRAN

İran'ın başkenti Tahran'da da BM temsilciliği önünde toplanan 10 bin kadar kişi, saldırıyı protesto etti ve "İsrail'e ölüm" sloganları attı. Göstericiler, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın fotoğraflarını yırttı.

İNGİLTERE:

İngiltere'nin başkenti Londra'da Başbakanlık konutunun önünde binlerce kişi İsrail karşıtı protesto gösterisi düzenliyor.

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısının ardından öğle saatlerinden itibaren Başbakanlık ve Bakanlıkların bulunduğu "Whitehall"da toplanmaya başlayan grup, ellerinde "Filistin'e özgürlük" ve "Filistin'deki ablukaya son verin" yazılı pankartlar taşıyor. İsrail karşıtı sloganlar atan yüzlerce kişi arasında Türk vatandaşları da bulunuyor.

Protesto gösterisi düzenleyenlerin arasında, çok sayıda sivil toplum kuruluşları ve insan hakları derneklerden üyeler ile Londra'da yaşayan Filistinliler de bulunuyor.

ALMANYA

Almanya'da Müslümanlar, insani yardım gemilerine İsrail tarafından yapılan saldırıyı protesto etmek için internet ve sms mesajlarıyla haberleşerek Frankfurt ve Berlin'de oturma eylemleri başlattı. Bugün saat 15:00'de Berlin'deki İsrail büyükelçiliği önünde toplanan Müslümanlar oturma eylemi yaparak saldırıyı protesto etti. Frankfurt İsrail Konsolosluğu önünde saat 17:00'de de insanlar toplanarak 'Kanuna karşı gelmiyoruz, kanunu koruyoruz' sloganıyla İsrail'i protesto etti.


 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?