banner39

Mimar Sinan eseri camiye ikinci saldırı

Mimar Sinan tarafından İzmit'te inşaa edilen kentin en eski camisi bir ay içinde ikinci kez saldırıya uğradı.

Arşiv 14.02.2008, 15:46 14.02.2008, 15:46
Mimar Sinan eseri camiye ikinci saldırı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mimar Sinan'ın İzmit'te 1568'de inşa ettiği Tarihi Yeni Cuma Camii son bir aydır ikinci kez kundaklanıyor. Yeni Cuma Camii ocak ayının ilk günlerinde de, kimliği belirsiz kişilerce kundaklanmıştı.

İzmit'in en eski camilerinden olan tarihi Yeni Cuma Camii dün gece kimliği belirsiz kişi ve kişiler tarafından ateşe verildi.  Önceki gece meydana gelen kundaklama eylemini vatandaşlar fark etti.

Camii'nin, camını kırarak içine giren kimliği belirsiz kişi ya da kişiler bayanların namaz kıldığı bölüme girerek, yerdeki halı ve kilimleri tutuşturduktan sonra, raflarda duran Kuran-ı Kerim ve tesbihleri de yakarak olay yerinden kaçtı.

EMNİYET: ÖZÜRLÜLERİN İŞİDİR

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler olay sonrası yaptıkları açıklamada, akli dengesi bozuk kişilerden şüphelendiklerini söylerken, kundaklamayı yapan kişilerin, caminin duvarına, 'hadi adli tıp beni bulun' şeklinde yazılar yazıldığına dikkat çekti. 

MAZLUMDER: BİRİLERİ DÜĞMEYE Mİ BASTI?

Olayla ilgili bir açıklama yapan Mazlumder Başkanı Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, bu olayı profesyonel provokatif bir saldırı olarak değerlendirdi.

Ankara da yapılan başörtüsü karşıtı miting öncesi bir camide bomba bulunmasına dikkat çeken Gergerlioğlu yapılan darbe çağrıları ile de Türkiye'nin Demokratikleşmesi sürecinin engellendiğini belirtti.

"Ulusal basında başörtüsüne özgürlük getirilmesi ile toplumda kaos, bölünme, çatışma çıkacağı yönünde haberler çıktı. Yoksa biriler kaos senaryosu yazıp, çeteler veya illegal güçler bunu yazıp sahneye mi koyuyor." Diyen Mazlumder Başkanı, hadisenin bir içinde kez dikkat çekerek, "Emniyet Müdürü ikinci kez tekrar eden hadiseyi önleyememişse İçişleri Bakanlığı'nı göreve davet ediyoruz." dedi.

ALLAH'A VE PEYGAMBERE HAKARET!

Mazlumder Kocaeli Şube Başkanı Nigar Gümrükçüoğlu da, saldırının bir ay içinde ikinci kez tekrarlanmasına dikkat çekerek, bu olayın basit bir tinerci vakası olmadığını söyledi.

Saldırıda caminin duvarlarında, Allah'a, İslam Dinine, Peygambere ağır hakaret ve küfür içerikli yazıların Türkçe ve İngilizce yazıldığını belirten Gümrükçüoğlu, "Devletin koruması altında bulunan ibadet yerlerinin güvenliği açısından son derece kaygı verici" bir durum dedi.

MEDYA SUSKUN

Başörtüsü tartışmalarıyla birlikte medyanın son dönemdeki tutumuna da değinen Gümrükçüoğlu, "Müslümanları karalayıcı nitelikte çarşaf çarşaf haberler yapan bir kısım medyaının, camiye yapılan bu çirkin saldırya kayıtısız kalması şaşkınlık verici bir durum" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?