banner39

Minare tartışması bu defa Almanya'da alevlendi

Almanya'nın Völklingen şehrinde Müslümanların inşaa etmek istedikleri minareye karşı Hristiyan Demokrat Parti 'savaş' ilan etti

Arşiv 16.02.2010, 14:55 16.02.2010, 18:05
Minare tartışması bu defa Almanya'da alevlendiMücahid Yıldız- Almanya / Dünya Bülteni

Almanya’nın Saarland Eyaletine bağlı Völklingen şehrinde yirmi yıldır camiileri olan müslümanların camiilerine 8 metre yükseklikte bir minare inşa etmek için belediyeye başvurmalarıyla başlayan tartışmalar yeni bir boyut kazandı. Hristiyan Demokrat Partili Belediye Başkanı (CDU) Klaus Lorig, Camii derneğinin dilekçesini geri almaması halinde minare inşaasına karşı ‘savaş’ başlatacaklarını ilan etti.

CDU Völklingen şehri başkanı Stefan Rabel, problemin sadece inşaat izni meselesi olmadığını, kanunen belki minare yapmanın da mümkün olduğunu belirtti, ancak "toplumun uyum içerisinde birlikte yaşaması için" minare inşaatından vazgeçilmesinin daha iyi olacağını savundu. Minarenin dini yaşamak için çok gerekli olmadığını iddia eden Rabel, minare inşaasından feragat edilmesi halinde karşı tarafın da dikkate alındığı işareti verileceğini, böylece endişe ve korkuların da ortadan kalkacağını öne sürdü.

Yeşiller Gençlik Kolları Başkanı Thorsten Comtesse, minarenin inşaasını din özgürlüğünün pratiğe yansıması olarak gördüğünü ve kültürlerin biraraya gelerek gelişmesini sağlayacağını belirtti. Comtesse özellikle İsviçre’deki minare yasağından sonra Völklingen’de yapılacak bir minarenin kültürel zenginliğin ve dini hoşgörünün bir işareti olacağını söyledi. Comtesse, ‘Dünya kültür mirasına sahip olmaktan gurur duyan Völklingen, minare yapımıyla dünyaya açık bir şehir olduğunu gösterebilir.’ dedi. Comtesse ayrıca şehirde sadece ırkçı parti NPD’den destek gören CDU’yu, minareye karşı ırkçı kışkırtmaların artması endişesiyle uyardı.

Völklingen’deki Sol Parti Fraksiyon Başkanı Klaus Degen minare inşaasını kanunlar çerçevesinde reddetmek için görünen hiçbir engelin olmadığını belirtti. Sol Parti Saarland Eyalet teşkilatı Başkan yardımcısı Heinz Bierbaum konuyla ilgili yaptığı açıklamada inşaat izniyle ilgili bir konunun daha fazla büyütülmeden yönetmeliklere göre sonuçlandırılması gerektiğini söyledi. Avrupa Parlamento milletvekili Sosyal Demokrat Parti SPD’li Jo Leinen de, minarenin bu şehre bir zarar vermeyeceğini, aksine Völklingen için bir kazanç olduğunu ifade etti.

Völklingen’deki minare projesi şehirdeki Kiliseler tarafından da destekleniyor.

Politik gözlemciler Völklingen Belediye Başkanı’nın minare inşaasına karşı sert tutumunun, şehirde yaklaşmakta olan belediye seçimlerinden dolayı olduğunu belirtiyorlar. CDU’lu Belediye Başkanı Klaus Lorig minare inşaasını kabul ettiği takdirde yeniden seçilme şansının önemli ölçüde azalacağına inanıyor.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?